Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca dyspozytora transportowego?

Zadaniem dyspozytora transportu jest nadzór i koordynowanie prac flot samochodowej w firmie. Tyczy się to głównie firm, które dysponują sporą ilością samochodów – transportowych, logistycznych, dostawczych, spedycyjnych, a nawet oddziałów ratunkowych w szpitalach. Pracując w ten sposób, zobowiązany będziesz do organizacji pracy taboru poprzez ustalanie harmonogramu pracy, przydzielanie konkretnych maszyn na dany czas danemu kierowcy. Bazować będziesz na przyjmowanych przez szefa lub klientów zleceń. Pewną odmianą tego zawodu jest dyspozytor medyczny, który pracuje w służbie zdrowia i zarządza pracą karetek.

Dyspozytor transportowy – dyspozycje przewozu

Przydzielanie konkretnych kursów akurat dostępnym kierowcom i pojazdom musi przebiegać harmonijnie i płynnie. W taki sposób, aby jak najlepiej optymalizować zużycie paliwa i czasu pracy kierowców. Przykładowo, możesz dodać jedno zlecenie kierowcy, który jest w trasie, o ile jest blisko i ma paliwo. Na dalszą drogę lepiej wysłać samochód zatankowany, z wyspanym kierowcą, który dopiero zaczyna zmianę. W niektórych firmach szef wymaga, abyś przed przydzieleniem dyspozycji sprawdził trzeźwość pracowników. Każdego kierowcę rozliczasz z czasu, który zajęła mu trasa oraz efektów pracy.

Dyspozytor transportowy – dbałość o stan techniczny

Samochody, które wysyłasz do zleceń, muszą być zadbane i w dobrym stanie technicznym. Na Twojej głowie jest planowanie i przeprowadzanie cyklicznych przeglądów. Zadbać musisz o stan paliwa, płynów i środków eksploatacyjnych. Musisz też tak planować trasy, aby kierowca był w stanie po drodze uzupełnić paliwo i bezpiecznie wrócić. Gdy trzeba, organizujesz niezbędne naprawy i wymiany części.

Dyspozytor transportowy – monitorowanie i interwencja

Jesteś w stałym kontakcie z powierzonymi Ci samochodami i ich kierowcami. Monitorujesz ich za pomocą GPS, choć niekiedy wystarczy zwykły kontakt radiowy czy telefoniczny. Interweniujesz, gdy zdarzy się wypadek, napad albo kradzież. Natychmiast organizujesz akcję ratunkową, zgłaszasz problem do służb, a jeśli trzeba, załatwiasz zastępczy kurs i wytyczasz mu alternatywną trasę. Swoim kierowcom udzielasz wszelkich pomocnych informacji – na temat pogody, blokady drogi (np. wskutek karambolu) czy o pobliskich stacjach benzynowych lub motelach.

Dyspozytor transportowy – książka dyspozycyjna

Ze wszystkich działań sporządzasz stosowne raporty. Prowadzisz książkę dyspozycyjną, w której zapisujesz harmonogram jazd samochodów, godziny jazdy, cel i konkretnego kierowcę. Dbasz o dokumentację przewozową, zarówno przy przyjmowaniu zlecenia jak i przydzielaniu dyspozycji. Oprócz tego obsługujesz niekiedy też klientów – udzielasz informacji o godzinach odjazdów, realizujesz reklamacje usług przewozowych oraz dyscyplinujesz kierowców. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *