Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca sortowacza odpadów?

Twoim podstawowym obowiązkiem w pracy jest oczywiście sortowanie przywiezionych odpadów. Mogą być one rozmaite i dotyczą praktycznie każdego aspektu życia mieszkańców okolicy. Plastiki, szkła, papier, ceramika, foliowe woreczki, elementy tapicerki, zużyta odzież, zabawki. Niektórzy sortowacze opowiadają nawet o zwłokach zwierząt. Odpady masz za zadanie posortować pod względem ich typu, gabarytu, ale też i potencjalnej podatności na recykling. Do wszystkiego przygotowane masz odpowiednie pojemniki, zsypy i wydzielone przestrzenie. W zależności od zmiany, grafiku czy wewnętrznej organizacji sortowni, możesz pracować po prostu ręcznie wybierając ze zmieszanej sterty śmieci te „wartościowe”. Albo w kabinie sortowniczej lub przy użyciu taśmociągu, który na bieżąco podsuwa Ci kolejne partie odpadów.

Sortowacz odpadów – zachowanie środków ostrożności

Przy zachowaniu środków ostrożności musisz oddzielić w pierwszej kolejności te niebezpieczne odpady – potencjalnie toksyczne, roznoszące choroby zakaźne i bakteryjne czy radioaktywne. Te odpady, z których może być jeszcze pożytek musisz odpowiednio załadować i zawieść w miejsce przechowywania do czasu wywozu do firmy recyklingowej albo produkcyjnej. Te, które nadają się do utylizacji przeznaczasz w wyznaczony temu dział. Te biologiczne, które nie stanowią zagrożenia i zwyczajnie rozłożą się za jakiś czas, po prostu składujesz.

Sortowacz odpadów – warunki pracy

Praca odbywa się w pomieszczeniach, tuż przy maszynach, które powodują wibracje i nieco hałasu. Wokół może unosić się pył, a już na pewno niezbyt przyjemny zapach. Do czynienia możesz mieć z naprawdę bardzo różnymi odpadami. Mieszkańcy nie zawsze prawidłowo segregują śmieci i mają niekiedy dość elastyczne podejście do rozumienia tego, czym jest odpad a co nim nie jest. Niektóre odpady dodatkowo zanieczyszczone są pozostałościami jedzenia czy substancji chemicznych. Ulegają rozkładowi, gniciu i pojawia się pleśń. Niektóre z odpadów z kolei wymagają nieco wysiłku by je przenosić i segregować – na przykład stare meble, wyrzucony sprzęt elektroniczny itp. Twoja praca ma regularne godziny, ale charakter zmianowy, a zatem może odbywać się także popołudniami i wieczorami.

Sortowacz odpadów – zagrożenia zawodowe

Praca z odpadami powoduje kontakt z substancjami, które potencjalnie mogą być szkodliwe dla Twojego zdrowia – wspomniana pleśń, nieznane specyfiki chemiczne, przeterminowana żywność, kosmetyki, farby czy kleje. Wszystko to, jeśli wdychasz może uszkodzić Twój układ oddechowy, powodować pylicę czy nawet zatrucia. Nie da się wykluczyć zaprószenia oczu, skaleczeń, obtarć czy porażenia prądem. Sprzęt na baterie połączony z wilgocią może to powodować. Oprócz tego sama organizacja pracy w sortowni odpadów naraża Cię na urazy, upadki, pośliźnięcia się i często dźwiganie ciężkich partii odpadów. Stosowanie zasad BHP i stroju ochronne skutecznie jednak niwelują ryzyko tego typu wypadków przy pracy.  

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *