Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca specjalisty ds. rozliczeń sprzedaży?

Musisz wiedzieć, że praca specjalisty ds. rozliczeń sprzedaży to nie to samo co stanowisko księgowego. Choć oczywiście Twoje obowiązki zawodowe mogą się z nim pokrywać, nie jest to dokładnie ta funkcja. Księgowy zajmuje się całościowym rozliczaniem finansów firmy. Twój wycinek dotyczy samej sprzedaży i związanej z nią dokumentacji – rachunków, faktur oraz umów. Twoje stanowisko pracy może też nieco odmiennie się nazywać w zależności od struktury wewnętrznej przedsiębiorstwa:

  • specjalista ds. rozliczeń i wprowadzania danych,
  • specjalista ds. rozliczeń i administracji,
  • specjalista ds. kosztów transakcji zagranicznych,
  • specjalista prowadzący rozliczenia barterowe,
  • młodszy specjalista ds. rozliczeń.

Specjalista ds. Rozliczeń Sprzedaży – obowiązki zawodowe

Co zatem będziesz robił na co dzień? Twoim światem będą faktury, rachunki i umowy sprzedaży zawierane przez Twojego pracodawcę. Będziesz musiał sprawdzać ich poprawność pod względem formalnym, faktycznym i prawnym. Zatwierdzał koszty, prowadził rejestry każdej sprzedaży i zamówień. Może też przypaść Ci częściowo rola księgowego – w zależności od kompetencji – na przykład kontrolowanie budżetu całego przedsiębiorstwa, prowadzenie rocznych lub okresowych rozliczeń, rozliczanie umów z osobami i podmiotami wykonującymi pracę na rzecz firmy. Oprócz tego możesz rozliczać uzyskiwane dotacje, granty oraz dofinansowania z urzędu pracy, ministerstwa lub UE. Całość Twojej działalności musi być stale raportowana, a równolegle opracowywać będziesz analizę kosztów i prognozowanie dalszej kondycji finansowej przedsiębiorstwa. Twoje obowiązki nie muszą dokładnie wyglądać zawsze tak samo. Wiele zależy od specyfiki i potrzeb firmy.

Specjalista ds. Rozliczeń Sprzedaży – forma zatrudnienia

Przeważająca większość tego typu pracowników pracuje w oparciu o zwyczajową umowę o pracę. Zarówno jako część działu księgowości jak i pracownik biur rachunkowych. Pewną alternatywą jest otworzenie własnej działalności i wykonywanie usług dla firm zewnętrznych. Rzadko jednak kiedy taka działalność ogranicza się do pracy jako fakturzysta. Na ogół to po prostu jeden z elementów pracy samodzielnego księgowego – sprawdź artykuł Księgowy – etat czy własna firma?

Specjalista ds. Rozliczeń Sprzedaży – ile możesz zarobić?

Zarobki oczywiście różnić będą się w zależności od pracodawcy, charakteru zatrudnienia, wymiaru pracy (nie zawsze oferowany będzie Ci pełen etat) oraz Twoich kompetencji i doświadczenia. Zarobki w tym zawodzie na ogół oscylują w okolicach 2200 – 4500 zł netto. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *