Press "Enter" to skip to content

Jak zostać kierownikiem laboratorium badawczego?

Będąc kierownikiem laboratorium masz za zadanie stanowić nadzór na działaniami całej instytucji. Zarządzasz pracą poszczególnych zatrudnionych laborantów, inicjujesz projekty oraz sprawdzasz rezultaty. Koordynujesz wszystkie procesy oraz każdy etap wykonywania prac. Sprawowanie tej funkcji wiąże się z odpowiedzialnością – laboratoria często mają kontakt z niebezpiecznymi substancjami czy mikrobami. Niemniej taka praca przynosi wiele satysfakcji i jest spełnieniem marzeń niejednego pracownika naukowego. Z pewnością ukoronowaniem kariery jest ważne odkrycie, którego dokonał kierownay właśnie przez Ciebie zespół badaczy.

Kierownik laboratorium badawczego – wymagania na stanowisko

A skoro ukoronowanie to też wymagania na to stanowisko są niemałe. Wymagane jest wieloletnie doświadczenie w pracy w laboratorium. Wysokie wykształcenie i pewien dorobek naukowy w postaci monografii czy własnych odkryć. Istotna jest bardzo specjalistyczna wiedza z zakresu tej części nauki, którą w sposób praktyczny zgłębia owo laboratorium – wirusologia, medycyna, biologia, chemia, materiałoznawstwo itp. Bardzo istotne jest analityczne myślenie i pewien specyficzny sposób rozumowania. Nie trzeba wspominać, że szef laboratorium powinien sprawnie zarządzać zespołem. Potrafić obsługiwać urządzenia laboratoryjne i obsługiwać oprogramowanie służące do badań i archiwizacji.

Kierownik laboratorium badawczego – warunki pracy

Większość Twojego dnia pracy spędzasz w laboratorium. To przeważnie odizolowane środowisko od reszty świata, zabezpieczone specjalnym wejściem, które chronić ma przed intruzami. Ale też przed wyciekiem niebezpiecznych wirusów, substancji albo oparów. Musisz nosić ochronną odzież, okulary oraz stosować się do niezwykle rygorystycznych zasad bezpieczeństwa. Sam zresztą będziesz musiał ich przestrzeganie egzekwować od swoich pracowników. Wielokrotnie uczestniczyć będziesz w samych badaniach w sposób czynny. Jednak, z racji funkcji kierowniczej, czeka Cię tez sporo pracy biurowej, papierkowej i związanej z typowym zarządzaniem.

Kierownik laboratorium badawczego – zatrudnienie i zarobki

Zatrudniony możesz być oczywiście w samodzielnych laboratoriach. Mogą one służyć celom stricte badawczym i naukowym. Ale też i testować produkty chemiczne lub medyczne przed wypuszczeniem na rynek. Zarobki należą do jednych z wyższych w gospodarce. Przeważnie oscylują w okolicach 4500 – 7000 zł z brutto na miesiąc. Więcej zarobisz w sektorze prywatnym niż publicznym. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *