Press "Enter" to skip to content

Jak zostać podologiem?

Podolog to specjalista od chorób stóp i nóg. Nie każdych, gdyż nie jest stricte chirurgiem – choć podologia z zawodem lekarza bardzo się łącza. Będąc podologiem będziesz zajmował się diagnozowaniem, badaniem i próbą leczenia schorzeń i patologicznych zmian, które dotykają stopy. Mogą być to problemy estetyczne, skórne, grzybice, naroślą, brodawki, zbytnie pocenie się stóp albo nawet pierwsze objawy stopy cukrzycowej. Podolog leczy poprzez zabiegi pielęgnacyjne, oczyszczające i wzmacniające stopy. Bada stan pacjenta także całościowo – pomaga ustalić odpowiednią dietę, zachęca do ruchu, doradza w sprawie obuwia i innych praktyk higieny stóp i nóg. Do niego zwracają się pacjenci w każdym wieku.

Podolog – wykształcenie zawodowe

Mimo że podologia jest dziedziną medycyny, zawód ten w Polsce uznano oficjalnie dopiero w 2015 roku. By go praktykować potrzebujesz spełniać predyspozycje i zdobyć fachową wiedzę. Jak to osiągnąć? Możesz wybrać kurs podologiczny albo studia podyplomowe. Na te drugie przyjmowani są absolwenci I lub II stopnia kierunków medycznych, lub około medycznych. Kompetencje podologiczne są świetnym rozwinięciem zawodów fizjoterapeuty, kosmetologa, pielęgniarza czy lekarza – np. chirurga kończyn dolnych.

Podolog – kurs zawodowy

Wykształcenie medyczne, kosmetyczne lub terapeutyczne stanowi świetne podglebie. Studia podyplomowe jednak trochę trwają, a szybszą formą zdobycia wiedzy podologicznej są certyfikowane kursy zawodowe. Takie kursy organizują również same uczelnie, ale też gabinety podologiczne, niektóre placówki służby zdrowia czy ośrodki szkoleniowe. Oferta jest szeroka od krótkich 40-godzinnych szkoleń po bardziej rozbudowane turnusy. Ważne, aby wybierać takie kursy, które spełniają wymogi Ministerstwa Edukacji Narodowej lub Ministerstwa Zdrowia. Zajęcia mają charakter zarówno teoretyczny jak i praktyczny. Program zawiera zagadnienia związane bezpośrednio z patologiami stopy, skóry stopy, paznokci. Dowiesz się dokładnie, jaka jest anatomia stopy, jej fizjologia i biochemia. Poznasz podstawy ortopedii, dermatologii, diabetologii, chemii kosmetycznej. Oraz jak wykonywać zabiegi korekcyjne i kosmetyczne na stopie. Kurs uwzględnia też praktyczne aspekty wykonywania zawodu w kwestii prowadzenia własnego gabinetu i obsługi klienta. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *