Press "Enter" to skip to content

Jak zostać planistą produkcji?

Firmy produkcyjne, by sprawnie działały i dostarczały towary na rynek w sposób niezakłócone, muszą być dobrze zarządzane. Jednym z istotnych aspektów do opracowania, zaplanowania i wdrożenia jest właśnie system produkcji. Jej metodologia, finansowanie i logistyczne zaplanowanie. Od tego właśnie jest planista produkcji. Pracownik, którego zadaniem jest monitorowanie poziomu zapasów i surowców, które są wykorzystywane w produkcji. Opracowywanie planu produkcji nowych produktów oraz realizowanie wytycznych budżetowych przedsiębiorstwa produkcyjnego. Pracując w ten sposób masz na głowie mnóstwo spotkań, ustaleń, konsultacji merytorycznych. Musisz ustalić harmonogram zamówień, ustalić podział prac i nadzorować wykonywanie tych prac. Okresowo musisz też sporządzać raporty, w których określasz, w jakim stopniu produkcja jest wydajna. Jeśli coś szwankuje, musisz wykazać możliwe rozwiązania. Na podstawie swojej wiedzy dotyczącej branży i technologii musisz ustalić propozycje działań.

Planista produkcji – wymagania na stanowisko

To praca dla osób o wykształceniu technicznym lub menadżerskim. Choć minimum wydaje się szkoła średnia – technik handlowiec lub technik ekonomista, w większych przedsiębiorstwach stawia się na wykształcenie wyższe. Dobrym wyborem będzie technologia produkcji, automatyka czy mechanika. Podobnie jak rozległe doświadczenie zawodowe. Istotna będzie też znajomość języków obcych, prawo jazdy czy umiejętność czytania rysunków technicznych. Bardzo wskazane jest, jeśli dotąd pracowałeś w branży pokrewnej i zwyczajnie znasz rynek. Nie bez znaczenia są kompetencje miękkie – cechy osobowościowe jak asertywność, kultura osobista, zdolność do organizacji własnej, samodzielnej pracy. Masz sporą autonomię w działaniu, ale też rozliczany jesteś z wyników. Planista produkcji bardzo często pełni funkcje kierownicze. Stąd nacisk na charyzmę, zdolności przywódcze i umiejętność współpracy i organizacji zespołu.

Planista produkcji – gdzie możesz szukać zatrudnienia?

Przede wszystkim w firmach produkcyjnych. Niezależnie czy to sprzęt elektroniczny, zabawki, żywność albo opakowania. Każdy proces produkcyjny potrzebuje dobrych planistów. Możesz też na tym stanowisku całkiem nieźle zarobić. W zależności od kondycji finansowej firmy oraz zakresu Twoich obowiązków zarabiać możesz od około 3500 zł brutto do 10 500 zł brutto. Te najwyższe kwoty zarabiają oczywiście kierownicy. Szeregowi członkowie zespołu planistów na swoim koncie widzą co miesiąc wypłatę w okolicach 3500 – 5200 zł brutto. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *