Press "Enter" to skip to content

Jak zostać specjalistą ds. gospodarki odpadami?

To stanowisko pracy organizowane jest w instytucjach publicznych zajmujących się prowadzeniem tytułowej gospodarki odpadami czy ochroną środowiska. Podobnie jak taki pracownik potrzebny jest w firmie, która z racji swojej działalności generuje spore ilości odpadów. Odpadów, które trzeba w sposób ekologiczny, nieinwazyjny i zgodny z prawem składować i utylizować. Twoim zadaniem na tym stanowisku będzie opracowywanie strategii dokonywania tychże, począwszy od sporządzenia raportu o stanie rzeczy, przeprowadzanie badań, oględzin, analiz i stworzenie przejrzystego planu gospodarowania odpadami na danym terytorium lub w danej firmie. W urzędzie będziesz odpowiedzialny za wydawanie pozwoleń na wytwarzanie odpadów, magazynowanie i przetwarzanie. To także praca, w której podejmujesz interesantów, udzielasz informacji na temat strategii gospodarki odpadami w danym samorządzie, prowadzisz działalność dydaktyczną oraz kontrolną wobec podmiotów, którym wydałeś owo zezwolenie.

Specjalista ds. gospodarki odpadami – wymagania na stanowisko

To praca, która wymaga dość gruntownego przygotowania merytorycznego. Takie dają studia wyższe na kierunkach ochrona środowiska, inżynieria środowiska lub pokrewne. Jeszcze lepiej, jeśli Twoją specjalizacja na studiach była tematyka związana z zarządzaniem odpadami. Pracodawcy – zarówno ci publiczni jak i komercyjni – sprawdzą Cię też pod kątem znajomości prawa i procedur – przede wszystkim ustaw związanych z ochroną środowiska, powiązanych z ustawą rozporządzeń. Ale też z przepisów kodeksu administracyjnego, kodeksu postępowania administracyjnego lub ustawy o pracownikach samorządowych. Bardzo mile widziane jest doświadczenie w pracy z odpadami, planowaniem, zarządzaniem czy staż w dowolnym urzędzie państwowym. To praca, która też wymaga od Ciebie – uczciwości, dokładności, rzetelności, umiejętności zarządzania i projektowania, myślenia strategicznego i prawniczego.

Specjalista ds. gospodarki odpadami – zatrudnienie i zarobki

Tego typu pracę dostać możesz przede wszystkim w urzędach związanych z ochroną środowiska i samorządach terytorialnych – przykładowo Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, wydział komunalny w urzędzie gminy albo jako audytor czy kontroler. Podobnie oferty pracy wystawiają tez firmy produkcyjne, które generują odpady i muszą je przez pewien czas przechowywać a następnie zgodnie z prawem utylizować. Przeciętne zarobki na tym stanowisku wynoszą około 3500 – 4500 zł brutto. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *