Press "Enter" to skip to content

Pacuj jako specjalista ds. kadr i płac – Jak zostać specjalistą ds. kadr i płac?

Bardziej stanowisko niż zawód, czyli specjalista ds. kadr i płacTego typu pracownik potrzebny jest w firmach, które sporo osób zatrudniają. A takim miejscom pracy potrzebna jest odpowiednia i przemyślana koordynacja procesów rekrutacji, doboru kadr, odpowiedniego ich motywowania i rozdysponowywania zasobów. Od takich właśnie wyzwań jesteś właśnie Ty. Stać się nim możesz na drodze awansu albo bezpośredniej aplikacji. O tym, czy zostaniesz zatrudniony właśnie na takim stanowisku, decydują Twoje osobiste względy, doświadczenie, w pewnym stopniu też wykształcenie i cechy osobowości. I przede wszystkim to, czy w danym zakładzie pracy jest potrzeba tworzenia takiego etatu lub zespołu.

Specjalista ds. kadr i płac – Wykształcenie zawodowe

Trudno powiedzieć, że jest to zawód wyuczony, ponieważ nie ma żadnych specjalistycznych i kierunkowych studiów by zostać specjalistą ds. kadr i płac. Można jednak wskazać kilka kierunków studiów, które przygotowują do racjonalnego zarządzania zespołem ludzi i zasobami materialnymi. Dobrym podglebiem do takiej pracy jest ekonomia, finanse i rachunkowość, do pewnego stopnia też psychologia oraz kompetencje z zarządzania zasobami ludzkimi. Bardzo dobre przygotowanie do takiej pracy dają też studia prawnicze i administracyjne. W Twojej pracy istotna będzie wiedza z prawa pracy, prawa podatkowego i umiejętność sporządzania dokumentacji, na przykład umów. A także te, które dotyczą branży, którą zajmuje się firma. Pozwolą one łatwiej dopasować przydział obowiązków zawodowych w celu efektywniejszego zatrudnienia.

Specjalista ds. kadr i płac – Predyspozycje zawodowe

To praca dla osób, które zdecydowanie posiadają doświadczenie. Zarówno w danej branży, ale też i zarządzaniu innymi pracownikami. Dlatego często specjalistą ds. kadr i płac zostają osoby charyzmatyczne, mające dobre podejście do pracowników i potrafiące efektywnie zarządzać. Do tego potrzebna Ci będzie orientacja w prawidłach ekonomii, operatywność, pewność siebie w podejmowaniu decyzji i poczucie odpowiedzialności. Kultura osobista, asertywność i komunikatywność pozwoli Ci lepiej porozumiewać się z pracownikami oraz wyjaśniać z nimi sporne kwestie. Nie bez znaczenia też są kompetencje stricte zawodowe – znajomość języków obcych, znajomość branży, struktury organizacyjnej firmy i analityczny ścisły umysł.

Specjalista ds. kadr i płac – Gdzie możesz pracować?

Stanowiska specjalisty ds. kadr i płac organizowane są w większych przedsiębiorstwa produkcyjnych, usługowych, a także w urzędach państwowych. To stanowisko lub nawet cały wydział charakterystyczny dla organizacji o dużej liczbie pracowników. I to o dość zróżnicowanym charakterze ich pracy. Specjalista ds. kadr i płac może też pracować w urzędach i instytucjach, które zajmują się poszukiwaniem zatrudnienia innym. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *