Press "Enter" to skip to content

Cloud architect i to, jak nim zostać? Przeczytaj i dowiedz się, jak stać się cloud architectem!

Nie da się ukryć, że w nasze życie i pracę coraz śmielej wchodzą mobilne technologie. Znacząco ułatwiają pracę, przyspieszają komunikację oraz dają możliwości niedostępne jeszcze kilkanaście lat temu. Jedną z interesujących technologii jest właśnie chmura. To oczywiście metaforyczne określenie na przechowywane w internetowej przestrzeni danych, które za pomocą bezprzewodowych sieci możemy użytkować w dowolnym miejscu oraz się nimi dzielić. By jednak takie cudo dobrze działało. Potrzebni są specjaliści.

Cloud atchitect – kim jest?

Cloud architect, zwany w Polsce też jako architekt chmur. Nie, nie chodzi o plastyka, który wytwarza obłoki. Ale o specjalistę informatycznego, który zajmuje się obsługą platform cloud computing. Jako architekt chmur przyjdzie Ci taką infrastrukturę projektować, planować, zarządzać nią, utrzymywać i wspierać. Jak takim specjalistą zostać?

 Cloud architect – wykształcenie zawodowe

Zdecydowanie nie jest to zajęcie dla kompletnych komputerowych nowicjuszy. Może się okazać, że ukończenie technikum informatycznego to nadal nie jest próg wejścia. W ofertach pracy wymieniane jest minimum posiadanie licencjatu nauk ścisłych w sferach informatycznych, inżynieryjnych albo innej pokrewnej nauki. Większe firmy mówią wręcz o poziomie magistra. Zwracane uwagę są na posiadane przez Ciebie certyfikaty oraz doświadczenie. Portale z ofertami pracy w cloud computingu stawiają na osoby, które przepracowały w branży IT (najlepiej jako programiści lub projektanci aplikacji) około trzy do pięciu lat. Istotna jest znajomość technologii open source, języków programowania i skryptowych, inżynierii systemów komputerowych.

Cloud architect – doświadczenie sieciowe i w consultingu

Oprócz świetnej znajomości infrastruktury i technologii cloud computing, często do zawodu rekrutowani są dotychczasowi administratorzy sieci. Albo pracujący w biurze obsługi klienta i helpdeskach. Konsultanci mający na co dzień dostęp do technologii chmury, zdalnie pomagają rozwiązywać problemy swoich klientów. Taka praca polega na sieciowym połączeniu się z urządzeniem klienta (komputerem, tabletem lub smartfonem) oraz uzyskaniu do niego zdalnego dostępu. W ten sposób możesz własnoręcznie na dowolną odległość naprawić programowe usterki u klienta. Dzieje się tak też w administracji i systemach wewnętrznych urzędów rejestrujących pojazdy czy nieruchomości. Nabywając doświadczenie  z cloud computingiem jesteś w stanie wskazywać, gdzie istnieje potrzeba poprawek. Takie przygotowanie jest zdecydowanie mile widziane przez pracodawców. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *