Press "Enter" to skip to content

Co trzeba zrobić by pracować jako florysta? Zawód florysty

Jak zostać florystą? Jak w każdej profesji, także i w tej można dojść do perfekcji i profesjonalnego przygotowania. Wszak wiedza, warsztat merytoryczny i praktyka znacząco podniosą Twoje szanse na rynku pracy oraz dadzą satysfakcję. Jak zatem zostać profesjonalnym florystą? Dobrym pomysłem jest wybór odpowiedniej szkoły policealnej na kierunku florystyka. Takie studium trwa dwa semestry (około roku) i kończy się egzaminem zawodowym. Ten składa się z części teoretycznej oraz praktycznej. Jego pozytywne zaliczenie sprawia, że otrzymujesz stosowny dyplom. Możesz odtąd szukać pracy w zawodzie florysty.

Florysta – Wybór szkoły ma znaczenie

Takie studium policealne na kierunku florystyka organizują zarówno szkoły publiczne jak i podmioty prywatne. Ważne, abyś przed wyborem jednej z nich zainteresował się ich zapleczem technicznym, renomą, nazwiskami wykładowców. Choć nauka nie trwa bardzo długo, jest intensywna i warto aby była przeprowadzona w rzeczowy i owocny sposób. Dobra szkoła to ta, która zapewnia materiały do pracy, organizuje zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe w profesjonalnych kwiaciarniach. W ten sposób jeszcze na etapie nauki (a zatem także korygowania błędów zanim staną się nawykami) będziesz w stanie poznać praktyczne tajniki tego zawodu. Oraz zwyczajnie się w tą pracę wdrażać.

Florysta – dla kogo zawód?

Istotne w tej pracy są pewne predyspozycje zawodowe, które musisz przejawiać. To zajecie specyficzne, wymagające artystycznego i delikatnego podejścia. Przede wszystkim wskazane jest, abyś był miłośnikiem kwiatów. Nie samym wielbicielem ich estetyki, ale też pasjonatem botaniki, gatunków, sposobów pielęgnacji i ich właściwości chemicznych i fizycznych. To wbrew pozorom bardzo istotne – kwiaty to organizmy żywe, które jeśli są nieodpowiednio ze sobą zestawiane albo uprawiane mogą konkurować o składniki odżywcze. Oprócz tego dobry florysta to dusza artystyczna – istotna jest kreatywność, wyczucie estetyki, danie upustu swojej wyobraźni. Wielkim atutem w tej pracy jest, gdy potrafisz układać własne, unikalne kompozycje kwiatów, ziół i innych ozdobnych elementów. O tym, co dokładnie będziesz robił w tej pracy piszemy w artykule Florysta – jak wygląda praca?

Florysta – czy warto?

To stosunkowo nowa profesja na rynku pracy, a zatem nie jest jeszcze zbyt wielu ich przedstawicieli. Wprawdzie kwiaciarnie działają od dawna, ale klienci zaczynają od nich więcej wymagać. Nie wystarcza, jeśli są jedynie sklepem z kwiatami. Oprócz tego wiedza i praktyka florystyczna przydać może się Ci, jeśli chcesz pracować w różnych, pokrewnych branżach. Zakłady usługowe, pogrzebowe, turystyczne, restauracje, organizacja wesel i imprez okolicznościowych, catering, fotografia, reklama. Wszędzie tam profesjonalne usługi florystyczne są w cenie.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *