Press "Enter" to skip to content

Czym zajmuje się protetyk słuchu? Jak pracuje protetyk słuchu?

Pracując jako protetyk słuchu po prostu nie ma szans, abyś nie miał kontaktów z ludźmi. To istota tego zajęcia. Przyjmowanie pacjentów i pomoc w ich problemach. Dlatego przydadzą Ci się pewne cechy osobowości – komunikatywność, otwartość, empatia i poczucie swego rodzaju misji. Musisz być wyrozumiały dla pacjentów, którzy niekiedy są podłamani utratą słuchu. Albo nie do końca rozumieją stawianych przez Ciebie diagnoz. Podejmować będziesz nie tylko osoby starsze, ale też w średnim wieku i dzieci. Praca z dziećmi to kolejne wyzwanie. Umiejętne pedagogiczne podejście sprawia, że nie będą się wierciły lub denerwowały. I pozwolą się skutecznie zbadać. To praca wymagająca i niełatwa, ale każdy protetyk słuchu, którego spytaliśmy twierdzi, że potrafi dostarczyć mnóstwa satysfakcji.

Protetyk słuchu – czym będziesz się zajmował?

Praca protetyka słuchu łączy w sobie indywidualne podejście do pacjenta, wykonanie planów sprzedażowych oraz nastawienie się na wieloletnią opiekę nad pacjentem. Głównie odwiedzać będą Cię osoby po sześćdziesiątce lub małe dzieci. Te dwie grupy społeczne najczęściej mają problemy ze słuchem. Niczym lekarz (z którymi zresztą będziesz ściśle współpracował), będziesz musiał pacjenta zbadać. Ważna jest diagnostyka. Poprawna ocena przyczyny niedosłuchu oraz jego stopnia. Nieodpowiednio dobrany aparat może przynieść więcej szkody niż pożytku. Przeważnie wystarczą dwie lub trzy wizyty, każda trwająca około godziny. Aparaty tworzone i dopasowywane są indywidualnie do pacjenta. Wpływ na wybór konkretnego modelu ma wiek pacjenta, jego aktywność zawodowa i fizyczna. Oprócz tego przyjdzie Ci dopasowywać wkładki uszne. Zarówno te zauszne, wewnętrzne jak i wewnątrz kanałowe.

Protetyk słuchu – opieka nad pacjentem

Sam cykl kilku wizyt i dobranie odpowiedniego wspomagacza słuchu to nie wszystko. Nie zawsze to możliwe, ale często słuch można stopniowo odzyskiwać w drodze rehabilitacji. Tym także będziesz się zajmował. Przyjmuje się, że od momentu zakupu aparatu słuchowego, protetyk sprawuje opiekę nad pacjentem jeszcze przez około pięć lat. Dzieje się tak w ścisłym porozumieniu z otolaryngologami i lekarzami prowadzącymi pacjenta.

Protetyk słuchu – rozwój zawodowy

Zdecydowanie nie jest to praca dla osób, które mają tendencję do osiadania na laurach. Lub niewykazujących chęci by po studiach dalej się kształcić. Protetyka słuchu to wciąż stosunkowo nowa branża. Rozwija się i pojawiają się nowe technologie, metody diagnostyki i leczenia zaburzeń słuchu. Musisz poszerzać o takie wiadomości swoją wiedzę. Możesz to czynić poprzez dodatkowe kursy, szkolenia oraz zwyczajnie zakupy nowego sprzętu i nauki jego obsługi.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *