Press "Enter" to skip to content

Data scientist na etacie czy własnej działalności?

Jako data scientist pracy szukać możesz w przedsiębiorstwach, które albo operują na dużej ilości danych, albo pozyskują je w celach istotnych dla swojej działalności. W dzisiejszych czasach robi tak praktycznie każda większa firma usługowa, handlowa, związana z finansami, bankowością, technologiami, marketingiem i reklamą, a także nauką czy ochroną środowiska. W wielu firmach preferowany będzie etat lub stała, lojalna współpraca ze względu na dostęp do poufnych danych, specyfikacji technicznych, receptur czy tajemnicy handlowej.

Data scientist – poszukiwanie pracy

Jak szukać pracy w tym charakterze? Mimo że jest to zawód młody i nie ma na nim jak dotąd ogromnej konkurencji, nadal pracodawcy stawiają spore wymagania. Potrzebują specjalistów doświadczonych i kompetentnych. Stąd, jeśli nie masz tego pierwszego powinieneś aplikować na stanowiska juniorskie. Dobrym pomysłem jest przeglądanie ofert typu junior data analyst albo junior data specialist. Dobrze jest posiadać własnego, półprofesjonalnego walla na portalach społecznościowych czy konto na LinkedIn. W znacznie lepszej sytuacji jesteś gdy przepracowałeś kilka lat w obsłudze baz danych czy analizy informacji, choćby bardzo branżowej i niszowej. Wtedy po prostu masz co pokazać.

Data scientist – budowa portfolio

A co możesz pokazać? W tej pracy portfolio nie polega na prezentacji dzieł. To zestaw umiejętności, którymi możesz się pochwalić. Wiesz, w jaki sposób analizować dane, gdzie dostrzegać tendencje, a które informacje są zbyteczne. Jak to wyrazić materialnie? Angażuj się w projekty, najlepiej jeszcze na studiach. Wykaż dyplomy, które świadczą o przeprowadzeniu branżowej analizy cyfrowych treści, ukończone szkolenia i kursy, zyskane certyfikaty. Rzeczywiście, ostatecznie decydować będą Twoje umiejętności i zaangażowanie, ale „jak Cię widzą, tak Cię piszą”.

Data scientist – a może własna działalność?

To, że freelancerzy nie są specjalnie cenieni w tej pracy, nie oznacza, że nie można prowadzić działalności na własny rachunek. Rozwijający się rynek firm z sektora data analyst czy data science powoduje, że jest zapotrzebowanie na takie usługi. Możesz, jako przedsiębiorca, wykonywać tę samą pracę dla klientów jak dla pracodawców – pozyskiwać informacje branżowe, przetwarzać je, wyłuskiwać istotne biznesowo fakty oraz monitorować zmiany prawne i rynkowe. Taka działalność wymaga jednak założenia poważnego przedsiębiorstwa. Takiego, któremu można powierzyć wrażliwe dane. Stąd własna działalność w data science to zajęcie dla osób doświadczonych, znających rynek i takich, które już dały się poznać jako sprawdzone, solidne persony. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *