Press "Enter" to skip to content

Dlaczego warto skorzystać z drukarki 3D?

Drukarki 3D coraz częściej stają się nieodłącznym elementem wielu przedsiębiorstw. Ich możliwości wydają się wprost nieograniczone i z każdym dniem pojawiają się zarówno nowe ich zastosowania, jak i ciekawe rozwiązania technologiczne, które jeszcze bardziej usprawniają pracę z nimi. Zastanówmy się wspólnie, jakie zalety oferują drukarki 3D i co przekłada się na ich popularność?

Możliwość wydrukowania dokładnie takiego kształtu, jaki jest potrzebny

W wielu branżach niezbędne są specjalistycznie przygotowane elementy, o nietypowych kształtach lub rozmiarach. Do niedawna musiały być specjalnie projektowane i wykonywane na zamówienie przez firmy zewnętrzne, co często wiązało się z długim czasem oczekiwania oraz wysokimi kosztami produkcji.

Drukarki 3D pozwalają jednak na odstąpienie od tego tradycyjnego podejścia. Z ich pomocą można łatwo wykonać dowolny przedmiot, o pożądanych parametrach fizycznych, takich jak kształt, wielkość czy też odpowiednie usytuowanie drobnych elementów, składających się w całość. W ten sposób nawet unikatowe urządzenia i niestandardowe rozwiązania mogą zostać zastosowane szybko po ich wymyśleniu, bez potrzeby angażowania zewnętrznych firm. Dzięki możliwości wydrukowania we własnej firmie dowolnego kształtu przedmiotu, istnieje szansa na wprowadzenie unikatowych rozwiązań przy niższych kosztach.

Szybkość i precyzja działania

Standardowa głowica drukarki 3D posiada dyszę, pozwalającą na uzyskanie warstwy o szerokości 0,4 mm. Oznacza to, że każdy przedmiot wykonywany za pomocą techniki druku 3D, powstaje właśnie z taką dokładnością. Pozwala to na uzyskiwanie precyzyjnie dopasowanych elementów, które zawsze spełniają najwyższe normy jakości. Jednocześnie druk nie trwa długo, dzięki czemu każdy powstający za jego sprawą moduł odznacza się możliwością szybkiego powielenia z niezwykłą dokładnością i dbałością o szczegóły.

Wszystkie te zalety oznaczają, że drukarki 3D idealnie sprawdzają się zarówno w unikatowych, jak i masowych zastosowaniach. Pozwalają na tworzenie prototypów dla swoich własnych zastosowań, ale też rozpoczęcie małoseryjnych produkcji w celu wybadania rynku.

Różnorodność materiałów

Kolejną zaletą drukarek 3D jest różnorodność materiałów, które możemy w nich wykorzystywać do produkcji konkretnych modeli. W zależności od tego, jaki wygląd danego drukowanego elementu chcemy uzyskać, możemy wybierać spośród filamentów w różnych kolorach, które dostępne są na między innymi stronie https://sklep.avt.pl/.

Możemy także pomyśleć o różnych jego właściwościach fizycznych. Filamenty pozwalają bowiem nie tylko na uzyskanie konkretnych kolorów, ale też przedmiotów półprzezroczystych czy o różnym stopniu giętkości: od zupełnie sztywnych i twardych, aż po miękkie i elastyczne. Wybierając konkretny materiał, możemy też cieszyć się wydrukami o metalicznym wyglądzie albo takimi, które będą przewodziły prąd. W ten sposób drukarki 3D umożliwiają poszerzenie niemal każdej branży, od klasycznej produkcji aż po innowacyjne laboratoria.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *