Press "Enter" to skip to content

Doradca EURES na etacie czy własnej działalności?

Jako doradca EURES pracować możesz w urzędach pracy i hufcach pracy. To praca typowo urzędnicza, choć o nieco odmiennym zakresie obowiązków. Zdecydowanie stawiająca na międzynarodowe kontakty i orientację w zmiennych przepisach. A może jesteś przedsiębiorcą na rynku usług pośrednictwa pracy i też chciałbyś partycypować w tym systemie?

Doradca EURES – agencja pośrednictwa pracy

Jednym z podmiotów, które mogą starać się o akredytację w systemie EURES są właśnie agencje pośrednictwa pracy. O tym, jak taką założyć, w jaki sposób funkcjonuje, ile można na niej zarobić i jak wygląda w niej praca piszemy w osobnym cyklu artykułów. Co istotne, żeby o taką akredytację wystąpić musisz być właścicielem agencji, spełniać wymogi zarówno na doradcę EURES a także upewnić się, że firma ma wszystko urzędowo uregulowane. O co chodzi?

Doradca EURES – wymagania

Instytucja chcąca aspirować do działania w ramach EURES musi posiadać wpis do KRAZ, mieć technologiczne zaplecze informatyczne oraz działać na rynku pośrednictwa pracy ZA GRANICĄ minimum 2 lata. Nie może być prowadzona przez osobę karaną, mieć jakichkolwiek zaległości wobec ZUS, FP, FGŚP czy skarbówki. A także nie może być to instytucja podejrzana – taka, wobec której toczy się postępowanie mogące wykreślić ją z KRAZ czy grożąca upadłością. EURES stawia na partnerów wiarygodnych i poważnych.

Doradca EURES – wniosek o akredytację EURES

Wniosek o akredytację składa się do ministra właściwego polityce pracy. Dołączyć do niego trzeba oświadczenia o spełnianiu warunków, niekaralności, braku toczących się wspomnianych postępowań oraz o wystarczającej kondycji finansowej do realizacji zadań EURES – chodzi głównie o odpowiednią ilość personelu i sprzętu. Terminy składania wniosków, wzory wniosków oraz procedury rozpatrywania określa ministerstwo. Jeśli Twoja agencja zostanie pozytywnie zweryfikowana, zostaje wpisana na listę weryfikacyjną. Trzeba jeszcze dopełnić reszty formalności.

Doradca EURES – umowa o akredytacji

Umowa akredytacyjna zawiera zakres działania Twojej agencji w ramach zadań EURES, deklaracje o sposobach ich realizacji oraz kwestie finansowania działalności i pobierania opłat od klientów i przedsiębiorców. Musi być tam też wskazane źródło finansowania oraz ewentualne pobierane dotacje unijne. Akredytacja może być cofnięta w razie braku realizacji jej postanowień. Dzieje się tak na wniosek wojewody lub Państwowej Inspekcji Pracy.

Doradca EURES – co daje akredytacja EURES?

Przede wszystkim dostęp do europejskiej bazy danych pracodawców i pracowników. Agencja posiadająca akredytację EURES ma zdecydowanie większy prestiż, większe możliwości i tym samym więcej klientów. Międzynarodowe procesy rekrutacyjne w ramach EURES przebiegają sprawniej i zwolnione są z niektórych opłat. Oprócz tego liczyć możesz na dotacje UE na swoją działalność statutową. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *