Press "Enter" to skip to content

Drukarka w domu – podstawowy atrybut pracy zdalnej

W ostatnich miesiącach praca zdalna cieszy się ogromną popularnością. Sytuacja na świecie zmusiła większość pracowników biurowych do wykonywania swoich biznesowych obowiązków w zaciszu własnego domu. Rozwiązanie takie z pewnością ma wiele zalet i wad. Do tych pierwszych można zaliczyć lepsze wykorzystanie czasu oraz komfort, jakim cieszymy się we własnym mieszkaniu. Jednak wiele domów nie jest przystosowanych do pracy zdalnej i brakuje w nich podstawowego wyposażenia, na przykład takiego jak drukarka. Jeżeli właśnie stoisz przed wyzwaniem związanym z zakupem tego rodzaju sprzętu, z pewnością przydadzą Ci się poniższe rady.

Jak wybrać idealną drukarkę do domu?

Rynek sprzętu elektronicznego jest naprawdę rozbudowany – oferuje produkty różniące się ceną, wielkością oraz wydajnością. Niektóre z nich przystosowane są do intensywnej pracy w dużych korporacjach, inne modele idealnie nadają się do home office. Czym się kierować, aby wybrać sprzęt dostosowany do swoich potrzeb?

Na samym początku musisz zastanowić się, czy lepszym wyborem będzie drukarka atramentowa czy laserowa. Jakie są między nimi różnice? Drukarki laserowe są droższe w zakupie, jednak ich eksploatacja jest tańsza – można ją jeszcze bardziej obniżyć stosując na przykład tonery zamienne – Asarto. Powszechnie uważa się, że sprawdzają się lepiej do drukowania dużych ilości dokumentów tekstowych. Zazwyczaj jednak są nieco większych rozmiarów. Natomiast drukarki atramentowe są wręcz stworzone do drukowania zdjęć i grafik oferując bardzo wysoką jakość wydruków. Ich zaletą jest niska cena, jednak już regularnie kupowanie materiałów eksploatacyjnych pociąga za sobą nieco większe koszty – w tym przypadku również można stosować zamienniki tuszy Brother. Drukarki atramentowe są dostępne są w bardzo małych rozmiarach, dzięki czemu to idealny wybór do kawalerki.

Kolejne istotną kwestią jest to, czy urządzenie ma być kolorowe czy monochromatyczne. Kolorowe drukarki laserowe są znacznie droższe w zakupie, dlatego większość modeli oferuje tylko czarno-białe wydruki. Natomiast drukarki atramentowe najczęściej dostępne są w dwóch wersjach. Czym powinieneś się kierować przy ich wyborze? Swoimi potrzebami – jeżeli głównie będziesz drukować czarno-białe dokumenty, drukarka monochromatyczna okaże się całkowicie wystarczająca. Jeżeli jednak w swojej pracy korzystasz z kolorowych grafik, zdjęć czy wykresów najlepiej sprawdzi się kolorowe urządzenie atramentowe.

Kolejnymi dosyć istotnymi kwestiami jest szybkość druku oraz rodzaj używanego papieru. Jeżeli masz zamiar intensywnie korzystać z urządzenia, warto zapoznać się z tym, jakie parametry oferuje w tej kwestii. Zazwyczaj wartości te wyraża się w liczbie stron na minutę. Warto jednak pamiętać, że im większa szybkość, tym trudniej o dobrą jakość druku. W przypadku sporadycznego używania drukarki wystarczająca jest wartość 4-10 stron na minutę. Nieco wydajniejsza urządzenia oferują szybkość od 10-30 stron na minutę. Jeżeli zamierzasz drukować nie tylko dokumenty na zwykłym papierze, ale też zdjęcia na papierze fotograficznym, z pewnością będzie interesować Cię też parametr gramatury papieru. Papier fotograficzny jest cięższy i grubszy od tradycyjnego, dlatego wymaga specjalnego urządzenia. Standardowym formatem obsługiwanym przez większość drukarek jest A4. Jeżeli chcesz drukować dokumenty o innej wielkości – na przykład koperty – musisz upewnić się, czy urządzenie ma regulowane prowadnice.

Urządzenie wielofunkcyjne – czy to dobry wybór?

Być może zastanawiasz się, a może by tak postawić na urządzenie wielofunkcyjne? Decydując się na tego rodzaju sprzęt, zyskujesz nie tylko drukarkę, ale też skaner i kopiarkę – wszystko znajduje się w jednej kompaktowej obudowie. Urządzenie takie jest bardzo praktyczne w każdym biurze i może być przydatne również w domowym zaciszu. W zależności od potrzeb umożliwia druk w czerni lub w kolorze oraz wydruk zdjęć. Natomiast skaner pozwala na sprawne przenoszenie dokumentów do komputera. Warto jedynie pamiętać, że urządzenia wielofunkcyjne zazwyczaj zajmują sporo miejsca i są droższe w zakupie.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *