Press "Enter" to skip to content

Dysponent transportowy – jego rola w firmie transportowej

Dysponent jest osobą odpowiedzialną za koordynację różnych działań w obrębie firmy transportowej. Z punktu widzenia jej sprawnego funkcjonowania, dysponent jest jedną z najważniejszych osób, od której działań zależeć będzie jakość świadczonych usług transportowych. W każdej dużej firmie transportowej lub spedycyjnej powinno znaleźć się stanowisko dysponenta, na którym zatrudniona osoba będzie świadczyć różnorakie usługi. Poniżej przybliżamy specyfikę stanowiska dysponenta transportowego oraz podpowiadamy jakimi cechami powinna odznaczać się kandydująca na nie osoba. 

Dysponent transportowy – sprawna logistyka i organizacja transportu 

Praca w firmach transportowych i spedycyjnych to często wybierany kierunek rozwoju zawodowego przez osoby wkraczające na rynek pracy. Obecna sytuacja sprzyja rozwojowi sektora handlowego oraz transportowego, co wiąże się z ogólnym zapotrzebowaniem na pracowników. Wiele polskich firm o takim profilu świadczy usługi na terenie całego kontynentu lub nawet poza jego granicami, a w trakcie realizacji poszczególnych zleceń potrzebuje osób odpowiedzialnych za sprawne koordynowanie wszystkimi działaniami i przesyłem informacji. 

Kandydaci na stanowisko dysponenta transportowego powinni odznaczać się odpowiednimi cechami i predyspozycjami. Mają one nie mniejsze znaczenie niż samo doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku lub firmie transportowej. Kluczowa jest komunikatywność oraz umiejętność współpracy w zespole. Dysponent powinien być osobą łatwo nawiązującą kontakty oraz umiejącą zarządzać emocjami i pracować w napiętej atmosferze. Ważna jest także sumienność i odpowiedzialność za podejmowane działania. Kreatywność oraz samodzielność to cechy istotne z uwagi na charakter pracy dysponenta, który często musi samodzielnie wynajdować rozwiązania dla bieżących problemów i spraw. 

Warto też wymienić kilka istotnych umiejętności, które okazują się nieocenione w pracy dysponenta. Pierwszą jest znajomość geografii oraz ogólna zdolność do orientacji w przestrzeni. Drugą jest znajomość języków obcych, w tym przede wszystkim angielskiego. Ponieważ dysponent koordynuje pracą osób przebywających za granicą kraju, umiejętność sprawnej komunikacji w języku angielskim jest podstawą. 

Obowiązki na stanowisku dysponenta transportowego 

Podstawowym zadaniem każdego dysponenta transportowego jest rozdzielanie poszczególnych zleceń pomiędzy dostępnymi kierowcami. Zajmuje się on także monitorowaniem przebiegu świadczonych przez nich usług oraz kontrolą stanu technicznego floty samochodów. Dysponenci mogą także zajmować się kontrolowaniem stanów magazynowych oraz dokumentacji związanej ze świadczonymi usługami. Ponadto, dysponent zajmuje się sprawami bardziej analitycznymi – przygotowuje raporty związane z bieżącą działalnością firmy oraz dba o ogólną jakość świadczonych usług. 

Ponieważ dysponent jest osobą odpowiedzialną za przygotowywanie planu dostaw, często zajmuje się też koordynowaniem rozmaitych działań oraz rozwiązywaniem problemów, które pojawiają się na bieżąco. Dlatego dysponent ma stały kontakt z pozostałymi pracownikami firmy, od których musi gromadzić wszelkie potrzebne informacje, a na ich podstawie podejmować decyzję o dalszym postępowaniu.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *