Press "Enter" to skip to content

Etat czy własna firma jako PHP Developer? Gdzie możesz szukać zatrudnienia jako PHP Developer?

Z racji tego, że praktycznie każda większa firma potrzebuje swojej strony internetowej, a PHP nadal jest najpopularniejszy, liczba miejsc i osób, dla których możesz pracować jest dość pokaźna. Przede wszystkim oczywiście przedsiębiorstwa z sektora IT, w tym firmy specjalizujące się w stricte tworzeniu stron i treści internetowych, firmy serwerowe, administrujące i wdrażające i rozwiązania internetowe. Ale swoje wewnętrzne działy IT mają też właścicieli dużych serwisów internetowych – sklepy, hurtownie, firmy handlowe, usługowe, bankowe, finansowe, produkcyjne czy turystyczne.

PHP Developer – rozwój zawodowy

W tym zawodzie istnieje możliwość awansowania i rozwijania się. Zyskiwanie doświadczenia oraz nowych umiejętności powoduje, że możesz ubiegać się o coraz bardziej złożone i ambitne projekty do wykonania. To z kolei wiązać będzie się z większymi stawkami za wykonaną pracę. Podobnie rzecz się ma pięcia się w drabinie hierarchii firmowej. Na początku, do około dwóch lat pracy możesz liczyć na stanowisku Junior Developera. Po około dwóch do pięciu lat firma decyduje się na awansowanie takiego pracownika na „zwykłego” PHP Developera albo tzw. Mid PHP Developera. 5 – 10 lat pracy, osiągnięcia i cechy charakter uprawniają Cię do kolejnego awansu – Senior Developera. Są firmy, które stosują szczeble awansu zawodowego w postaci Team Leadera i Architekta, w tym Głównego Projektanta.

PHP Developer – etat czy kontrakt?

Zatrudnienie etatowe jest w tym zawodzie niemal równie częste jak umowa na zasadach B2B. Wiele firm prowadzi politykę polegającą na bazowaniu na swoich stałych pracownikach oraz najmowaniu specjalistów do konkretnego projektu czy kontraktu. W ten sposób często pracodawca oczekiwać będzie od Ciebie zaangażowania i lojalności jedynie w ramach jednego zamówienia, po czym Wasze drogi się rozchodzą. Tego typu rozwiązanie sprawia, że firmy preferują współpracę z programistami PHP, które prowadzą własną działalność gospodarczą.

PHP Developer – a może własna działalność?

Tego typu rozwiązanie ma kilka zalety. Zyskujesz elastyczność, płacisz niższy PIT, sam dobierasz sobie klientów, czas pracy i rodzaje zleceń. Sam jednak też musisz zadbać o ich stały dopływ, reklamę, portfolio i wszelkie wydatki za media i ubezpieczenia. Wielu programistów PHP decyduje się na ten typ zarabiania (jednoosobowa działalność gospodarcza i/lub freelancerstwo) ze względu na większe zarobki netto. Czy to wystarcza? Dla wielu tak. Założenie własnej firmy programistycznej to spore wyzwanie logistyczne, wymagające na starcie nieco kapitału, siedziby i naprawdę solidnego bagażu doświadczeń i warsztatowego.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *