Press "Enter" to skip to content

Etat czy własna firma jako wulkanizator? Co się bardziej opłaca?

Pracę wulkanizatora możesz dostać przede wszystkim w firmach tym się zajmujących – warsztatach samochodowych, serwisach naprawczych albo zakładach zajmujących się wyłącznie obsługą i naprawą opon. Wiedza i umiejętności wulkanizatora przydaje się też jako dodatkowa kompetencja mechaników lub techników mechaników. Oprócz tego oferty pracy dla wulkanizatorów mają firmy produkcyjne zajmujące się wyrobem towarów gumowych lub wypełniających ogumieniem swoje produkty. Najczęściej firmy zainteresowane są współpracą w oparciu o etat. Choć w bardziej dochodowym (a przez to też wymagającym więcej rąk do pracy) okresie, gdy wszyscy kierowcy wymieniają swoje opony na zimowe lub letnie, zakłady mogą być Tobą zainteresowane jako pracownika tymczasowego. Szacuje się, że w tym okresie firmy wulkanizacyjne zarabiają nawet 80 % dochodów z całego roku.

Wulkanizator – własna firma czy pozostać na etacie?

Praca na etacie jako wulkanizator ma swoje zalety – zatrudnienie jest stabilne a pracy jest zawsze pod dostatkiem. Jednak w takim układzie Twoje zarobki również są sztywne i nie dorównują tym, które zarobiłbyś jako przedsiębiorca. Pracuje się samodzielnie i rutynowo, w ten sposób tez nie bardzo się rozwiniesz.

Wulkanizator – własna działalność

Być może otworzenie własnej firmy wulkanizacyjnej to to, co powinieneś zrobić. Oczywiście jest to wyzwanie logistyczne, organizacyjne i finansowe. Dlatego na taki krok zazwyczaj decydują się wulkanizatorzy bardziej doświadczeni. Tacy, dla których kompetencje zawodowe są równoległe wobec wykształcenia mechanicznego i technicznego. Chcąc konkurować na rynku, musisz poszerzać swoje usługi, rozwijać umiejętności. Stale się doszkalać, śledzić nowe rozwiązania technologiczne, inwestować w sprzęt.

Wulkanizator – organizacja firmy

Sprzęt to coś, od czego powinieneś zacząć w ogóle rozważania, czy podołasz jako przedsiębiorca. A właściwie, czy jesteś w stanie na start nabyć niezbędny zestaw. By w ogóle zacząć działać, potrzebujesz koniecznie wyważarki do kół, przynajmniej jednego stanowiska montażowego wyposażonego w podnośnik, pistolet pneumatyczny, pistolet z manometrem oraz kluczem dynamometrycznym, kompresor wraz z agregatem i kilka niezbędnych akcesoriów. Nawet jeśli zakupisz sprzęt używany, to już spory koszt. Nie dasz raczej rady też obsługiwać klientów, księgowości, formalności i organizacji firmy w pojedynkę. Choć wulkanizatorzy pracują samodzielnie, tworzą wspierający swoje wysiłki zespół. Minimum pracowników, jakich potrzebujesz to dwójka. Do tego „na cito” dogadać musisz się z dostawcami opon, hurtowniami albo producentami. Pewnym ułatwieniem rozpoczęcia działalności będzie franczyza, choć to uszczupla Twoją autonomię i musisz dzielić się zyskami. W zamian za rozpoznawalne logo, wyrobioną już markę i w miarę pewny dopływ klientów. Zakład najlepiej ulokować przy ruchliwych ulicach, na obrzeżach dużych miast.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *