Press "Enter" to skip to content

Glazurnik – jak zostać?

Złapałeś się kiedyś na tym, że w dzieciństwie pomaganie dorosłym na budowie sprawia Ci przyjemność? Fascynuje Cię układanie płytek glazurowych oraz późniejsza ich pieczołowita konserwacja? Być może praca glazurnika, to jest właśnie to. Sprawdź, z czym się ten zawód je i jak można zostać glazurnikiem.

Czym zajmuje się glazurnik?

Glazurnik to jeden z pracowników na budowie. Lub jako wykańczający mieszkanie. Głównie jako glazurnik zajmować będziesz się płytkami oraz wszystkim, co z nimi związane. Wchodząc do danego pomieszczenia musisz przygotować powierzchnię ścian do położenia płytek – usuwasz nierówności. Wykonujesz drobne prace murarskie i tynkarskie. Następnie musisz odpowiednio dobrać materiały i narzędzia. Płytki możesz układać zupełnie klasycznie lub według wzorów ozdobnych mozaik. Oprócz tego wykonywać będziesz elementy podłoża pod okładziny – wszelkie ekrany wannowe i montowalne płyty kartonowo – gipsowe. Po wszystkim czekać będą Cię klasyczne prace wykończeniowe. Jako glazurnik zajmować będziesz się nie tylko kładzeniem płytek w pomieszczeniu po raz pierwszy, ale i naprawą już zastałej powierzchni.

Jak zostać glazurnikiem?

Jest kilka form wyrobienia sobie takiego zawodu. Czasami wystarcza ukończenie zasadniczej szkoły zawodowej lub budowlanej w zawodzie technologa robót wykończeniowych w budownictwie. Przede wszystkim ważna jest praktyka i umiejętności. Jeśli pracowałeś amatorsko na budowie podczas kładzenia płytek, to już bardzo dużo. Dobrym przygotowaniem jest jednak ukończenie kursu dla glazurnika. Organizują je Izby Rzemieślnicze. Podczas zajęć teoretycznych poznasz rodzaje płytek, materiały i narzędzia. Zajęcia praktyczne nauczą Cię precyzyjnego i starannego kładzenia płytek oraz ich konserwacji. Wraz ze stażem zawodowym możesz starać się o tytuły Czeladnika i Mistrza w zawodzie glazurnika. To zwiększa Twoją powagę i atrakcyjność na rynku pracy.

Ile możesz zarobić jako glazurnik?

To oczywiście zależy od rodzaju prac, wielkości zadania do wykonania i poziomu skomplikowania. Istotne jest też Twoje doświadczenie i umiejętności. Do tego renoma firmy, w której pracujesz. Glazurnik jednak potrafi zarobić całkiem dobrze w Polsce. Przeciętnie możesz liczyć na 3000 do nawet 8000 zł miesięcznie.

Glazurnik a kafelkarz i płytkarz

Dla przeciętnego człowieka glazurnik, kafelkarz i płytkarz to synonimy. Profesjonalni glazurnicy podkreślają swoją odrębność. Kafelkarzy i płytkarzy uważają za zwykłych przyuczonych robociarzy i rzemieślników. Swoją pracę z kolei traktują jako swego rodzaju sztukę. Artystyczną przemianę Twojej kuchni lub łazienki. Jak widzisz, jest to zawód ze swoim etosem.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *