Press "Enter" to skip to content

Ile zarabia bursztyniarz?

Bursztynnik to nadal potrzebny zawód w gospodarce. Czy na tyle, aby zdobyć zatrudnienie i dobrze na tym zarobić? I jaki to jest dobry bursztyniarz? Śpieszymy z odpowiedziami.

Bursztyniarz – gdzie do pracy?

Pracę w zawodzie otrzymać możesz w zakładach rzemieślniczych, które wytwarzają wyroby z bursztynu. Zarówno na etapie ucznia szkoły branżowej, pomocnika, czeladnika i mistrza. Bursztyniarzy potrzebują też firmy wydobywające bursztyn (ważne, aby działały w sposób legalny!) oraz następnie go obrabiające do produkcji biżuterii, ale też wyrobów medycznych i użytkowych. Pewnym atutem są umiejętności i warsztat zawodowy bursztynnika w staraniach o pracę w zakładzie jubilerskim. Zwłaszcza jeśli bursztynnictwo idzie u Ciebie w parze z kompetencjami złotnika, gemmologa czy szlifierza. Możesz też próbować założyć własną działalność w zakresie wymienionych wyżej przedsiębiorstw. To, co jest mocnym ograniczeniem pracy w tym zawodzie to ilość pozyskiwanego na rynku bursztynu oraz region – największy sens jest działać w tym zawodzie na terenach nadmorskich. Tam zwyczajnie najłatwiej i stosunkowo najtaniej o surowiec.

Bursztyniarz – predyspozycje

Dla kogo jest taka praca? Zdecydowanie dla pasjonatów. Musisz czuć ten niepowtarzalny urok bursztynu, tego jak wygląda i w jakie niesamowite wyroby może być przekuty. Pasja i wiedza to jednak nie wszystko. By w tej branży działać skutecznie musisz wykazywać też predyspozycje osobowościowe. I zdrowotne. Zdecydowanie przyda się dobry wzrok – ostry, a przy tym pozbawiony wad polegających na błędnym rozpoznawaniu barw i odcieni. To ostatnie wyklucza z tego zawodu niemal całkowicie. Do tego zdrowy układ ruchu, krążenia i oddechowy. Bardzo istotna jest sprawność manualna dłoni – będziesz wszak wykonywał precyzyjne czynności w obróbce i ocenie bursztynu. Nie bez znaczenia są zdolności artystyczne, kreatywność i pomysłowość w praktycznym i ozdobnym użyciu bursztynu. To także praca dla osób zorganizowanych, kulturalnych, potrafiących obsługiwać klientów i dostosowywać się do ich życzeń.

Bursztyniarz – ile możesz zarobić?

To, ile możesz w tej pracy zarobić od tego, gdzie pracujesz, w jakim zakresie usług, jakie masz doświadczenie i stopień zawodowy. Więcej potencjalnie zarobisz w dużym mieście niż na prowincji. Spora odległość od Pomorza powiększa koszty pozyskania surowca, co ma wpływ na ceny i zarobek. Najwięcej zarobisz, jeśli działasz na własny rachunek jako rzemieślnik plus rzeczoznawca. A ile w zakładzie? Początkowo jako czeladnik nie więcej niż 3000 – 4000 zł brutto. Jeśli dorobisz się tytułu mistrza a Twoje wyroby są naprawdę dobre i uznane, nawet 3000 – 6000 zł brutto. Takich wyliczeń dostarcza GUS. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *