Press "Enter" to skip to content

Ile zarabia Ekspert Big Data?

Technologie analizy big data są wykorzystywane w dzisiejszych czasach w praktycznie każdym segmencie rynku, który przetwarza informacje. To przede wszystkim różnorakie instytucje, uczelnie, banki, firmy produkcyjne, usługowe albo nawet placówki ochrony zdrowia. Wynika to z tego, że tego typu podmioty mają dostęp i wykorzystują w swoich celach ogromne ilości informacji (w tym o swoich klientach i ich potrzebach). A zatem pracy szukać możesz w wielu miejscach – ważne, by zasięg ich działalności był na tyle szeroki, by musiał przetwarzać dane na skalę „big”.

Ekspert Big Data – ile zarabia?

Faktem jest, że jest to zajęcie należące do tych lepiej płatnych. Wynika to z tego, że eksperci big data znaleźć mogą zatrudnienie w dużych firmach, często o skali międzynarodowej. Operujących na dużej próbie klientów. Analizy, które dostarczasz powodują niekiedy ogromne zyski dla firmy, których normalnie by nie miała. Stąd skłonność do sowitego wynagradzania dobrych analityków w skali big data. Ile zatem możesz zarobić? Szacuje się, że w Polsce pensje oscylują w okolicach 10 000 – 15 000 zł. Jeszcze więcej zarobisz za granicą. W Niemczech Twoja pensja skoczy nawet powyżej 20 – 22 tysięcy złotych. W USA, ojczyźnie korporacji i big data – dobry specjalista może liczyć nawet na 100 000 dolarów rocznie.

Ekspert Big Data – popularne stanowiska pracy

Określenie ekspert big data jest dość pojemne i pracować możesz na nico inaczej nazwanych stanowiskach. Wynika to ze zróżnicowanego charakteru analizy big data. Na jakich stanowiskach możesz pracować w tym zawodzie?

  • inżynier Hadoop – w tym wypadku musisz mieć opanowany system Hadoop. Projekt typu open source, który stanowi silnik i podwaliny do programów umożliwiających pracę z dużymi liczbami. Jako inżynier Hadoop możesz ten projekt usprawniać, wdrażać, instalować albo integrować go z wewnętrznym oprogramowaniem firmy,
  • architekt techniczny – na tym stanowisku Twoim zadaniem będzie zadbanie o odpowiednią infrastrukturę sprzętową i programową. Zajmować możesz się, wespół ze specjalistami od Hadoop lub nie, administrowaniem, tworzeniem lub projektowaniem narzędzi do analizy i przetwarzania big data,
  • data scientist – to zajęcie mniej techniczne, a bardziej umysłowe. Na tym stanowisku zajmować będziesz się zasadniczą kwestią big data, czyli analizą i przetwarzaniem właśnie. To właśnie data scientist dostrzega i wykazuje tendencje, wyciąga z nich wnioski i sporządza raporty.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *