Press "Enter" to skip to content

Ile zarabia kolorysta samochodowy?

Praca kolorysty samochodowego wymaga doświadczenia i specyficznych umiejętności. Opowiemy Ci o nich, a także o tym, jak przekłada się to na zarobki.

Kolorysta samochodowy – kobiece predyspozycje

Być może zdziwi Cię to, ale praca kolorysty często wybierana jest przez kobiety. Mimo że motoryzacja to jednak zazwyczaj męski świat, panie statystycznie częściej mają lepsze predyspozycje do doboru kolorów. Nie dzieje się tak przypadkowo. Aż 40 % kobiet przejawia widzenie tetrachromatyczne. Co to oznacza? Na ogół, patrząc na tęczę, dostrzegamy 7 kolorów. Osoby z widzeniem tetrachromatycznym widzą ich więcej – aż 10. Wynika to z posiadania w oku większej ilości komórek, które odpowiadają za dostrzeganie barw. To pozwala na jeszcze lepsze dostrzeganie subtelnych różnic w kolorystyce i osiąganie przepięknych mieszanek. Nie oznacza to, że facet jest w tym zawodzie gorszym. Po prostu częściej zdarza się, że tetrachromatyczne widzenie ma kobieta. Co jest okolicznością sprzyjającą, ale nie decydującą. W tej pracy potrzebny jest też swego rodzaju talent – instynkt kolorystyczny, poczucie estetyki, ale także umiejętności manualne, cierpliwość i dokładność.

Kolorysta samochodowy – gdzie do pracy?

Podstawowe dwa miejsca, gdzie możesz pracować w charakterze kolorysty samochodowego to oczywiście warsztaty samochodowe oraz siedziby producenta lakierów. Zarówno jako sprzedawca w sklepie, który wykonuje mieszanki na zamówienie. Albo jako kolorysta zajmujący się wprost produkcją. Charakter pracy nieco różni się w zależności od tych miejsc, choć podstawowe obowiązki pozostają niezmienne – mieszanie barw czy nakładanie indywidualnie dobranego lakieru na karoserię. W przypadku sprzedawcy dochodzą jeszcze względy usługowe. Czy to wszystko?

Kolorysta samochodowy – zawody pokrewne

Kolorysta to jednak szersze pojęcie. Oprócz motoryzacji, wyczucie stylu i kolorystyki świetnie sprawdzi się w branży modowej, filmowej czy reklamowej. Te prace wymagają jednak innego rodzaju przygotowania, choć z kolorystą samochodowym łączą je specyficzne umiejętności samego pracownika. O pokrewnych odmianach zawodu kolorysty także piszemy w naszych publikacjach.

Kolorysta samochodowy – ile możesz zarobić?

Wedle serwisów zajmujących się rynkiem pracy, jako lakiernik – kolorysta samochodowy zarobić możesz w Polsce średnio 3000 – 5000 zł brutto. Wiele oczywiście zależy od Twoich umiejętności, ilości klientów, cen, jakie firma sobie woła za usługi. Oraz tego jak jesteś doświadczony, czy wykonujesz proste recepturalne mieszanki, czy zupełnie unikalne i odjechane. Pytanie też, czy pracując w warsztacie, zajmujesz się też lakierowaniem.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *