Press "Enter" to skip to content

Ile zarabia lekarz? Sprawdź, jakie zarobki mają lekarze

Od czego zależy pensja lekarza? Na jej wysokość składa się szereg czynników. Istotne są specjalizacja, którą sobie wyrobiłeś (lub nie), Twój dotychczasowy staż pracy oraz to, ile dyżurów w ciągu miesiąca odpracowałeś. Zasadniczo pensję lekarza buduje się z podstawy i dodatku. Ten drugi wynosić może między 5 a 20 procent wynagrodzenia. Jest też istotne, czy pracujesz etatowo, czy na tzw. kontrakcie. Jeśli tyczy się Ciebie kontrakt – wtedy płacone jest Ci w rozliczeniu godzinowym. 

Jakie są zarobki lekarza stażysty?

Zdecydowanie najmniej w tym zawodzie zarabiasz na etapie częściowego prawa do wykonywania zawodu. Chodzi o okres obowiązkowego trzynastomiesięcznego stażu, który musisz odbyć po ukończeniu studiów medycznych (sprawdź artykuł Lekarz – jak zostać?). W 2020 roku przeciętnie byłeś w stanie zarobić na tym etapie kariery zawodowej 2600 zł brutto. Znacznie lepiej jest, gdy wyrobisz sobie uprawnienia i specjalizacje. 

Lekarz i staż i zarobki

Gdy już uzyskasz pełne prawa do wykonywania zawodu, najłatwiej będzie podjąć pracę w formie etatu. Nie masz jeszcze wtedy prawdopodobnie doświadczenia i praktyki by otworzyć swój własny gabinet. na to zresztą potrzebujesz zaliczyć minimum dwa lata pracy zawodowej. W takim wypadku liczyć możesz na zapłatę około 3535 zł brutto za miesiąc. Z biegiem lat jednak Twoje zarobki będą znacząco rosły. Już po dwóch – trzech latach pracy przeciętna pensja lekarza okazuje się wzrastać do 4880 zł brutto. Jeszcze wyższa jest, gdy przepracujesz kolejne lata. Po 6 – 8 latach pracy to zarobki sięgają już 6847 zł brutto. Co ciekawe, wedle badań lekarze z około 10-letnim stażem zarabiają w tej chwili mniej – około 6000 zł brutto. Zapewne to pozostałość po niższych pensjach, jakie przyznawane były lekarzom przed dekadą. Powyżej 10 lat pracy lekarze zarabiają już znacznie więcej – bo około 8515 zł brutto. 

Jakie są średnie zarobki lekarzy w Polsce?

A zatem przyjąć można, że przeciętnie w Polsce lekarz zarabia około 6000 zł brutto. Zarobki lekarzy jednak różnią się między sobą w zależności od regionu kraju. Najwięcej statystycznie zarobisz na Mazowszu, a zwłaszcza w Warszawie – odpowiednio 6918 zł brutto i 7081 zł brutto. Powyżej średniej plasują się też województwa śląskie (6363 zł brutto), małopolskie (6500 zł brutto) i lubelskie (6900 zł brutto). Dokładnie średnią krajową zarabiają lekarze w łódzkim (6000 zł brutto) a tuż poniżej jest Wielkopolska (5500 zł brutto) i Dolny Śląsk (5823 zł brutto). 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *