Press "Enter" to skip to content

Ile zarabia metodyk edukacji na odległość?

Jaki to jest dobry metodyk? Z pewnością mający wiedzę merytoryczną oraz niezbędne kompetencje dydaktyczne. Czy to jednak wszystko? Ważne są też pewne predyspozycje osobowościowe. Tu potrzebne są cechy dobrego menedżera jak i szkoleniowca. Umiejętności organizacyjne, do pewnego stopnia analityczne, podzielność uwagi, samodzielność, cierpliwość i dokładność. Przy opracowywaniu metodyki nauczania zdalnego ważna jest kreatywność, pomysłowe podejście do problemu. We współpracy z klientami i uczniami ważne są zdolności interpersonalne – komunikatywność, łatwość nawiązywania znajomości, umiejętność zrozumiałego przekazywania wiedzy, niekiedy umiejętności retoryczne, a także zdolności perswazji i logicznego rozumowania. Czy do tej pracy są jakieś istotne przeciwskazania? Należy ona do względnie lekkich, tym samym nie jest szczególnie obciążająca fizycznie. Z drugiej wymaga wielu godzin siedzenia i wpatrywania się w ekran, czytania. Wszelkie zaburzenia wzroku, poważne zaburzenia postawy i układu ruchu z pewnością nie pomagają. Choć nie wykluczają z góry – wiele zależy od własnej determinacji, warunków lokalowych i stopnia niepełnosprawności.

Metodyk edukacji na odległość – rozwój zawodowy

W tym zawodzie na tę chwilę nie ma możliwości potwierdzenia kompetencji w formie państwowych egzaminów i certyfikatów. Liczą się Twoje zdolności, wykształcenie dydaktyczne i merytoryczne oraz istotne dla klienta dyplomy i certyfikaty ukończonych kursów. Nie oznacza to jednak, że nie można się rozwijać. Pojawiają się nowe metody nauki zdalnej, nowe technologie, aplikacje. A także potrzeby czasu – nikt nie przewidział gigantycznego logistycznie wyzwania, jakim było nauczanie zdalne na wyższych uczelniach, szkołach podstawowych i średnich w roku 2020 i częściowo w późniejszych. Zyskiwanie doświadczenia, śledzenie branżowych doniesień, korzystanie z dodatkowych szkoleń i kursów, otwartość na nowe to możliwość rozwoju zawodowego. A to będzie miało wymierny wpływ na Twoje zarobki, jeśli po prostu będziesz atrakcyjniejszy na rynku e-learningu.

Metodyk edukacji na odległość – ile możesz zarobić?

Zarobki w tej pracy są bardzo różne. Zależą od Twojego doświadczenia, poziomu kompetencji, rodzaju i zakresu usług, jakie wykonujesz. Ma też wpływ to, gdzie pracujesz oraz czy metodyka edukacji na odległość to Twoje główne zajęcie a może odbywa się przy okazji, równolegle do zwykłych obowiązków nauczyciela, pedagoga, szkoleniowca. Tym samym zarobki mają dość spory rozrzut – od nawet poniżej pensji minimalnej do około 5000 – 6000 zł brutto. Potencjalnie najwięcej zarobisz w dużym mieście, w firmie prywatnej lub na własnej działalności. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *