Press "Enter" to skip to content

Ile zarabia preparator medyczny?

Nie będziemy ukrywać – ta praca potrafi zmęczyć fizycznie. Nawet pomimo to, że używać będziesz specjalnych maszyn, wciąż od czasu do czasu trzeba dźwigać zwłoki, a jednocześnie ostrożnie je transportować. Przez cały czas musisz uważać, aby zwłok zwyczajnie nie uszkodzić. Po śmierci ciało człowieka jest o wiele bardziej podatne na urazy, przez co wartość poznawcza może się zmniejszyć. Samo dźwiganie to jedno, ale nie zawsze uniwersytet medyczny potrzebować będzie całego ciała. Zwłoki będziesz musiał trepanować co wymaga siły w rękach i jednocześnie zdolności motorycznych i manualnych. W tej pracy potrzebny jest dobry (lub korygowany okularami) wzrok, a także wolność od alergii skórnych. Zdecydowanie nie jest to praca dla osób cierpiących na schorzenia kończyn czy wady postawy.

Preparator medyczny – predyspozycje psychologiczne

Wysiłek fizyczny, jaki jest w tej pracy potrzebny może okazać się nikły w porównaniu z tym, jakie stawia ona wobec psychiki preparatora medycznego. Jeśli boisz się krwi, widok zwłok czy narządów Cię przeraża – to nie jest zajęcie dla Ciebie. W tej pracy potrzebna jest ponadprzeciętna odporność na tego typu widoki. Zwłaszcza że nie ogranicza się ona jedynie do patrzenia, ale także zwyczajnie uszkadzania ciała zmarłego w celu pozyskania narządów i własnoręcznego manipulowania w jego wnętrznościach. Wymaga to swego rodzaju nabrania dystansu do konwenansów kulturowych i obyczajowych, co jest uzasadnione pośrednią korzyścią społeczną – pozyskane w ten mało przyjemny sposób materiały bardzo znacząco pomogą przygotować przyszłych lekarzy. A ci z kolei będą wiedzieli jak nas prawidłowo diagnozować i leczyć. Oprócz tego dobry przedstawiciel tego zawodu powinien charakteryzować się mimo wszystko empatią, dyskrecją i życzliwym stosunkiem do ludzi – nieraz możesz mieć bezpośredni kontakt z rodziną zmarłego.

Preparator medyczny – ile możesz zarobić?

Zarobki w tym zawodzie nie należą do najwyższych. Przeważnie oscylują w okolicach pensji minimalnej lub nawet poniżej jej, w ramach zatrudnienia na niepełny etat. Praktyka pokazuje, że przeciętni dzień pracy preparatora medycznego trwa do około pięciu godzin. Wynika to ze stosunkowo małej liczby osób, które decydują się na ofiarowanie swoich zwłok na cele naukowe i dydaktyczne. Wedle badań preparator medyczny w Polsce zarabia około 1600 – 2500 zł brutto.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *