Press "Enter" to skip to content

Ile zarabia surdopedagog? Gdzie możesz szukać zatrudnienia jako surdopedagog?

Przede wszystkim w placówkach oświatowych – przedszkola, szkoły specjalne dla osób z niedosłuchem lub głuchotą, zarówno na szczeblu podstawowym jak i średnim oraz zawodowym. Zatrudnienie też takim specjalistom oferują „normalne” szkoły, które organizują zajęcia dla klasy specjalnej i integracyjnej. Oprócz tego oczywiście we wszystkich placówkach służby zdrowia, które zajmują się prowadzeniem terapii i diagnostyką wad słuchu. Przygotowanie surdopedagogiczne to ogromny atut w zawodzie logopedy – także i tego typu gabinety terapeutyczne swoją przed Tobą otworem.

Surdopedagog – inna działalność

Zamiast praktyki zawodowej z dziećmi, możesz- także obok niej, równolegle – zajmować się działalnością naukową. Jeśli czujesz powołanie do prowadzenia badań, poszerzania swojej wiedzy na temat surdopedagogiki, pisania artykułów lub prowadzenia wykładów, to także jest pole do ciekawej działalności. Jeśli masz pewne zdolności oratorskie oraz potrafisz występować przed publicznością, możesz zajmować się działalnością propagującą profilaktykę chorób słuchu lub szkoleniami afirmacyjnymi dla osób dotkniętych tego typu przypadłościami.

Surdopedagog – przeciwskazania zawodowe

Niestety istnieje kilka czynników, które bardzo utrudniają, a niekiedy wręcz uniemożliwiają pracę jako surdopedagog. Pracodawcy będą zwracali na to uwagę. Przede wszystkim brak przygotowania, ale także wyraźne i rzucające się w oczy problemy psychiczne. W tym choroby, zaburzenia adaptacyjne i trudności w relacjach interpersonalnych. Okolicznością, która być może nie dyskwalifikuje z pracy jako surdopedagog, ale znacząca ją utrudnia jest niepełnosprawność ruchowa. Poważnym problemem jest niepełna władza nad górnymi kończynami – język migowy opiera się na precyzyjnych ruchach palców i całych dłoni. Ta praca też raczej nie jest dla osób z wadami wymowy.

Surdopedagog – ile możesz zarobić?

Zarobki surdopegaga zależą w dużej mierze od miejsca, w którym pracuje. A także od doświadczenia zawodowego, stopnia przygotowania zawodowego i niekiedy od stażu pracy. Jeśli pracujesz w placówkach oświatowych (przedszkola, szkoły podstawowe, szkoły średnie) lub oświatowo – terapeutycznych, zatrudniany jesteś w oparciu o zasady zawarte w Karcie Nauczyciela. Twoje zarobki są wtedy wyliczane na identycznej zasadzie, jak dzieje się to w przypadku nauczyciela (sprawdź nasz artykuł Nauczyciel – ile zarabia?). W pozostałych placówkach terapeutycznych lub logopedycznych, Twoje zarobki ustalane są indywidualnie z pracodawcą w oparciu o wymiar godzin i konkretne obowiązki. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *