Press "Enter" to skip to content

Jak powinien wyglądać nowoczesny plac zabaw?

Dzieci stanowią nadzieję każdego społeczeństwa. To, w jaki sposób je wychowamy, będzie miało wpływ nie tylko na nasze życie, ale także na losy przyszłych pokoleń. Bardzo ważne jest dbanie zarówno o indywidualny, jak i społeczny rozwój naszych pociech. Miejscem, które stanowi centrum dziecięcego świata, jest plac zabaw. To tutaj łączy się jego domowa rzeczywistość z otoczeniem zewnętrznym. Powstają pierwsze relacje. Współczesne place zabaw powinny być organizowane z myślą o różnych potrzebach dzieci.

Atrakcyjne zabawki

Podstawową sprawą w kwestii organizacji placu zabaw jest atrakcyjność i zróżnicowanie zabawek. Nowoczesny plac zabaw, niezależnie od tego czy mieści się w przedszkolu, parku czy na osiedlu mieszkaniowym powinien być odpowiednio wyposażony. Chodzi o to, aby dzieci po prostu miło spędzały czas. Trudno wyobrazić sobie plac zabaw bez huśtawki, piaskownicy, konika na sprężynie, karuzeli, zjeżdżalni oraz ściany wspinaczkowej.

Każda z wymienionych zabawek dostarcza maluchom zróżnicowane wrażenia i pozwala rozwinąć umiejętności fizyczne, w tym: bujanie się, utrzymanie równowagi, wspinanie, chwytanie przedmiotów. Do tego mogą dochodzić takie aspekty jak współzawodnictwo czy rozwój cierpliwości oraz nauka dzielenia się zabawkami.  

Edukacja poprzez zabawę

Tym, co szczególnie wyróżnia nowoczesne place zabaw, jest wyposażenie dodatkowe. Warto mieć świadomość, że na rynku dostępne są akcesoria, które sprawiają, że zabawa na placu zabaw może być, nie tylko jeszcze bardziej atrakcyjna, ale także edukująca. Wystarczy spojrzeć na ofertę sklepu Habapolska.pl, który oferuje sensoryczne place zabaw.

W sprzedaży dostępne są zarówno większe, jak i mniejsze elementy placów zabaw, w tym: moduły typu „krzywe zwierciadło” lub „piramida luster”, moduły typu „świat kolorów”, ścianki funkcyjne i zestawy do montażu ściennego ścianek funkcyjnych, tablice do pisania kredą, moduły z dzwonkami, gongami lub innymi instrumentami muzycznymi, moduły służące do przesuwania różnych elementów, tarcze obrotowe, ścianki z oknami i drzwiczkami, ścianki dźwiękowe służące do zabawy w telefon. Wszystkie te elementy stanowią tak zwaną wartość dodaną wizyty na placu zabaw. Sprawiają, że dziecko poprzez zabawę uczy się nowych, przydatnych umiejętności oraz poznaje zasady funkcjonowania poszczególnych zmysłów.

Bezpieczeństwo zabawy

O ile dla dziecka najważniejsza jest zabawa, o tyle dla rodzica najistotniejsze jest bezpieczeństwo malucha. Każdy plac zabaw powinien spełniać normy związane z bezpieczeństwem i być na bieżąco monitorowany i serwisowany. Trzeba jednak podkreślić, że pojęcie bezpieczeństwa jest dość szerokie. Chodzi tutaj zarówno o to z jakiego materiału wykonano poszczególne elementy placu zabaw, jakimi farbami je pomalowano oraz czy ich użytkowanie nie stwarza zagrożenia dla dzieci (np. zagrożenie upadku z dużej wysokości).

W niektórych miastach lub gminach coraz częściej powstają place zabaw, które dedykowane są dla określonej grupy wiekowej dzieci. Wszystko dlatego, że inne potrzeby w zakresie zabawy na placu zabaw mają dzieci dwuletnie, a inne sześciolatki. Różnica w rozwoju umysłowym i fizycznym jest spora. Jest to sprawa naturalna i oczywista. Jednak niezależnie od sposobu organizacji placu zabaw, to opiekun dziecka powinien wcześniej sprawdzić czy zabawa jest bezpieczna.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *