Press "Enter" to skip to content

Jak przebiega montaż okien?

Okna. Okna na świat. Okna, przez które podziwiamy otaczający nas krajobraz i cieszymy się, gdy nasz dom jest dzięki nim pełen blasku w ciągu dnia. Nie dałoby się bez nich żyć. Czy zastanawiamy się, w jaki sposób one są montowane? Co sprawia, że trzymają się tak solidnie, a jednocześnie wyglądają estetycznie?

Dlaczego okna są takie istotne?

To jedne z najbardziej istotnych elementów stałych nieruchomości. Dzięki nim oświetlane są pomieszczenia. A jednocześnie wpuszczając przez przeźroczystą szybę światło, zatykają otwór, przez który uciekałoby cenne ciepło. Zwłaszcza w zimie. Źle zamontowane potrafi prowadzić do utraty nawet 30% tego ciepła. W ten sposób mają zastosowanie zarówno praktyczne, jak i dekoracyjne. Istotna jest ich jakość oraz sposób podejścia. Nieco inaczej przebiegać będzie montaż i podejście do okien zwyczajnych, inaczej dachowych, wielkopowierzchniowych lub uzupełnionych drzwiami balkonowymi. To wymaga pracy doświadczonych i znających się na swojej profesji fachowców.

Na jakie typy dzielą się okna?

Kategorii podziału typów okien jest kilka. Możemy rozpatrywać pod kątem zastosowania, sposobu otwierania lub wykorzystanego materiału.

Pod względem zastosowania wyróżnia się okna:

  • tradycyjne, czyli te, które masz w swoim pokoju, mogą być jedno, dwu lub trójskrzydłowe,
  • dachowe, jak nazwa wskazuje montowane na poddaszu, również mogą mieć więcej skrzydeł,
  • balkonowe – te uzupełnione są drzwiami, które muszą pełnić te same funkcje ochronne co każde inne okno. Mogą być przesuwne, składane albo rozwieralno–uchylne. Wszystko zależy od potrzeb i preferencji.

Innym podziałem jest typologia pod względem użytego materiału – mogą być wykonane z drewna, aluminium, łączące oba te materiały lub powstałe na podstawie PCV. Tak naprawdę ma to głównie wymiar estetyczny, ponieważ prawdziwa skuteczność okien zależy od prawidłowego montażu.

Jak przebiega montaż okien?

Jest on w dużej mierze uzależniony od tego, czy okna są standardowej, energooszczędne lub antywłamaniowe. A także wpływ ma grubość ścian. Zgodnie ze sztuką w ścianach jednowarstwowych okno wstawiane jest na połowie szerokości, w dwuwarstwowych na zewnętrznej krawędzi, a trójwarstwowych na warstwie odpowiedzialnej za ocieplenie. Stosowane są kotwy lub dyble. Otwór ścienny i okno należy wyczyścić, usunąć kawałki muru. Wpierw wstawiana jest rama unieruchamiana klinami. Następnie nakładana jest warstwa izolacyjna pomiędzy oknem a murem. Dzieje się tak niezależnie od materiału, z którego wykonane jest okno.

Okna energooszczędne dodatkowo podczas montażu wymagają starannego uszczelnienia ościeżnicy. Potrzeba do użycia będzie taśma paroprzepuszczalna, która zabezpiecza zwykłą izolację przed czynnikami atmosferycznymi. Potem nakładana jest pianka poliuretanowa między okno i ościeżnicę. Na koniec pianka paroszczelna. Chroni przed wilgocią.

Dobrze, ale ile to kosztuje?

Kwota, jaką usłyszymy od ekipy remontowej, uwzględnia wszystko – koszt okien, materiałów, substancji izolacyjnych oraz wykonywaną pracę. Montaż typowego tradycyjnego okna PCV kosztuje w okolicach 32 – 100 zł/mb. Okno dachowe montuje się za nieco większe pieniądze – 140 – 40 zł/mb. Jeśli okno ma być energooszczędne, to ościeżnica montowana jest za kwotę około 100 zł, a wymiana starej to wydatek 80 – 220 zł. Przykład. Okno PCV o wymiarach 200 × 140 cm i jego montaż wymagający następnie tynkowania otworów to koszt około 1000 zł plus około 1200 zł za okno trójskrzydłowe co daje ponad 2000 zł za wymianę jednego dużego okna. Montaż ciepły, czyli ten, którym okno czyni się energooszczędne to koszt wahający się między 50 a 150 zł. Wydawać może się sporo, ale solidnie wstawione okna, a zwłaszcza te, które skutecznie chronią przed utratą ciepła, są warte zastosowania, gdyż służyć będą przez dekady. 

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *