Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca agenta clearingowego?

Praca agenta klarującego polega na pośredniczeniu pomiędzy podmiotami, które są zainteresowane kupnem i sprzedażą wierzytelności. Składają oni oferty, w których zainteresowani są kupnem długów przedsiębiorstw, banków albo innych podmiotów gospodarczych, ale też i od osób prywatnych. Twoim zadaniem jest gromadzenie takich ofert (a także zabieganie o nie) i pośredniczenie. Owo pośrednictwo polega z kolei na byciu swego rodzaju negocjatorem, niekiedy arbitrem a innym razem po prostu pomocnikiem od spraw formalnych. Masz za zadanie doprowadzić sprawę do porozumienia – zaproponować i pomóc ustalić warunki przejęcia wierzytelności, ustalić ilość ewentualnych rat i określić rodzaj zobowiązania. Innym razem na Twojej głowie jest doprowadzenie do rekompensaty, gdy jedna ze stron nie wywiązuje się ze swojego zobowiązania.

Agent clearingowy – jak pracuje?

Najpierw musisz sprawdzić wiarygodność obu stron. Zarówno od strony formalnej, finansowej oraz uzyskać informacje od komornika sądowego na temat zadłużeń jak i czy nie wyraża żadnych zastrzeżeń co do możliwości sprzedania i zakupienia długu. Sprawdzasz wiarygodność przedstawicieli klienta, porównujesz jego deklaracje z danymi widniejącymi w rejestrach sądowych i gospodarczych. Następnie wszystko to wprowadzasz do firmowej bazy danych. Potem, jeśli sam się nie zgłosił przy okazji danej transakcji, musisz znaleźć potencjalnego nabywcę wierzytelności. Znalazłszy go, negocjujesz warunki – cenę, prowizję, raty. Kolejnym etapem jest przygotowanie umowy, zwanej cesją. To pisemne zobowiązanie obu stron o przejęciu zobowiązań i długów. Oprócz tego do Twoich obowiązków może należeć reprezentowanie stron przed sądem lub organami administracyjnymi. A także udzielanie doradztwa w kwestii obrotu wierzytelnościami. Z umiejętnościami krasomówczymi możesz nawet prowadzić stosowne szkolenia.

Agent clearingowy – łańcuch kompensacyjny

Niekiedy podmiotów zainteresowanych obrotem wierzytelnościami może być więcej niż dwa. Niektóre przedsięwzięcia są warte zaangażowania kilkunastu podmiotów, sklepów, przedsiębiorców i firm. W takim wypadku musisz utworzyć tzw. łańcuch kompensacyjny. To swego rodzaju sieć powiązań i porządek potrąceń zobowiązań od każdego z zainteresowanych podmiotów. Jest to wyzwanie logistyczne – wymaga odwiedzenia każdej z tych firm, dokonania negocjacji, ustalenia wspólnych warunków oraz harmonogramu. Wszystko to leży na Twojej głowie, lecz  takie zlecenia są najlepiej płatne. Pobierasz wszak od każdego potrącenia swój odsetek.

Agent clearingowy – warunki pracy

Twoim miejscem pracy najczęściej jest biuro znajdujące się w agencji. Tam spędzasz przeważnie około osiem godzin dziennie, dużo telefonując i przeglądając internet. Często też musisz być w trasie – negocjacje wymagają spotykania się z klientami i ich przedstawicielami. Ta praca potrafi być tyleż fascynująca co stresująca i wymagająca zaangażowania. Wskazany jest elegancki i reprezentatywny strój. Plusem jest brak konieczności pracy w niedziele i święta. Większość Twoich klientów wtedy również nie pracuje.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *