Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca analityka chemicznego?

Analiza chemiczna polega na sprawdzeniu zawartości próbki przeznaczonej do badań. Chodzi o poznanie jej dokładnego składu chemicznego, jej stanu jakościowego i ilościowego. Próbki mogą mieć różne przeznaczenie – kryminalne, medyczne, w celu sprawdzenia poziomu skażenia albo zawartości groźnych mikrobów. Analiza chemiczna służy też m.in. ustaleniu pokrewieństwa, składu chemicznego paliwa, poziomu pH czy oceny jakości żywności. Rodzajów analizy jest wiele. Do każdej dobiera się odpowiednią aparaturę i przeprowadza standardowe techniki analityczne – takie jak kalibracja i walidacja.  

Analityk chemiczny – jak pracuje?

Praca odbywa się w wyspecjalizowanym laboratorium pod kątem konkretnego rodzaju badań. Do dyspozycji masz aparaturę, która musisz samodzielnie ustawić oraz nadzorować jej działanie. Badania muszą być przeprowadzane pod kątem konkretnego rodzaju odczynów. Substancje poddawane są zwykłej obserwacji tego, co w nie jest, niekiedy eksperymentujesz, jak reagują z innymi bodźcami. Albo zdajesz się na urządzenia, które samodzielnie odczytują skład. W dzisiejszej analizie chemicznej, z części rzeczy wyręcza Cię komputer. Obowiązuje Cię regulamin laboratorium, normy etyczne i proceduralne.

Analityk chemiczny – efekty badań i raport

Ustalenia, które dokonasz, muszą zostać jeszcze odpowiednio zwerbalizowane i sporządzone w formie raportu. Często wyniki badań opisywane są w specyficzny sposób zarachowania, przy użyciu konkretnego rodzaju formularzy i pojęć naukowych. Musisz potrafić przełożyć to, co ustaliłeś na zrozumiały i spójny dokument przedstawiający wyniki badań. Taki raport uwzględnia także wykresy, odczyny, zdjęcia czy komputerowe wizualizacje.

Analityk chemiczny – specjalizacje zawodowe

W analizie chemicznej istnieje wiele podspecjalizacji. Każda z nich należy do jednej z dwóch głównych grup:

  • analityka środowiskowa – analityka poświęcona chemii naturalnej, pobranej z natury oraz służącej przetworzeniu w celach kosmetycznych, żywnościowych czy farmaceutycznych,
  • analityka kryminalistyczna – to analityka, której celem jest uzyskanie dowodów w śledztwach kryminalnych, ustalanie tożsamości czy pochodzenia przedmiotów.

W obu przypadkach zajmować możesz się podobnymi rzeczami i stosować podobną metodologię. Po prostu zwracasz uwagę na nieco inne aspekty badanych próbek oraz służą one innym celom. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *