Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca ankietera? Czym zajmuje się ankieter?

Jako ankieter zatrudnienia szukać możesz przede wszystkim w ośrodkach badawczych. Zarówno tych, które na bieżąco monitorują nastroje polityczne i światopoglądowe opinii publicznej, jak i tych naukowych. Oprócz tego niektóre firmy produkcyjne i usługowe mają własne wewnętrzne działy badań rynku i odbioru ich produktów w świadomości konsumentów. Ankiety możesz też przeprowadzać dla mediów – radia, telewizji albo prasy. Wszędzie tam zatrudniony możesz być na etat (choć wtedy przeprowadzanie ankiet to jedynie część Twoich obowiązków) albo w oparciu o pojedyncze umowy zlecenie lub o dzieło.

Ankieter – czym będziesz się zajmował?

Twoim zadaniem jest wykonanie badań opinii w wyznaczonej przez zleceniodawcę grupie osób. Ta próba może mieć różną wielkość i być dobrana w oparciu o kryterium polityczne, naukowe albo kulturowe. W zależności od tego, jakie masz stanowisko i jaką przybrałeś formę zatrudnienia, możesz owe ankiety sporządzać samodzielnie lub po prostu otrzymać do przeprowadzenia. Następnie musisz odpowiednio dobrać respondentów – w tej sprawie otrzymasz wytyczne.

Pytania kwalifikacyjne w pracy ankietera

Kolejnym krokiem jest zadanie kilku pytań kwalifikujących – w ten sposób możesz odrzucić respondentów niepoważnych, niezainteresowanych udziałem w badaniu albo omyłkowo zakwalifikowanych jako istotnych dla badań. Potem przychodzi czas na zadanie konkretnych pytań. Te mogą dotyczyć naprawdę rozmaitych rzeczy – sympatii politycznych, przekonań religijnych, zainteresowań, opinii na temat konkretnych osób, produktów, marek albo życia osobistego, zawodowego i tematyki lifestyle’owej. Po zebraniu informacji musisz je następnie jeszcze raz sprawdzić pod kątem użyteczności i wiarygodności. Potem, na ich podstawie, sporządzasz szczegółowy raport, a także wprowadzasz te dane do systemu komputerowego. Dane zachowują się tam i stanowią interesujący obraz zmieniających się tendencji.

Ankieter – jakie ankiety możesz przeprowadzać?

Nie każde zlecenie będzie takie samo. Metod przeprowadzania ankiet jest kilka i mają one różne zastosowania. Mogą to być ankiety przeprowadzane telefonicznie, osobiście w domu respondenta (o ile otrzymasz zgodę), z przypadkowymi osobami „z ulicy”. Jeszcze inną metodą – wykorzystywaną w bardziej dogłębnych badaniach jest przeprowadzanie indywidualnego wywiadu. To z kolei wymaga szerszych kompetencji wobec ankietera.

Ankieter – ile możesz na tym zarobić?

Najczęściej rozliczany będziesz z pojedynczych ankiet. Stawki, w zależności do rozmiaru badania i poziomu jego skomplikowania wahają się między 25 a 100 zł brutto od pojedynczego badania. Choć możesz też uczestniczyć w większych projektach, które będą wymagały przeprowadzenia szeregu ankiet, ze sporą częstotliwością. W takim wypadku rozliczany jesteś z całości, choć stawki pozostają podobne. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *