Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca aparatowego procesów chemicznych?

Proces produkcji substancji chemicznych lub pófabrykantów chemicznych wymaga stosowania skomplikowanej aparatury. Ktoś musi to obsługiwać i tą właśnie osobą jest aparatowy. Jego zadaniem jest obsługa urządzeń stosowanych w produkcji chemicznej, ich regulacją i nadzorowaniem procesu pracy. Zajmuje się też konserwacją i naprawą tych urządzeń. Efektem prac jest otrzymywanie substancji chemicznych, które następnie posłużą do dalszego procesu produkcyjnego medykamentów, chemii spożywczej, kosmetycznej czy stosowanej w technice.

Aparatowy procesów chemicznych – proces produkcyjny

Proces produkcyjny odbywa się w oparciu o założenia technologiczne. Opisane są one w dokumentacji technicznej. To swego rodzaju instrukcja czy przepis, wedle którego osiągasz wspomniane substancje chemiczne. Zarówno sam proces jak i jego efekty muszą być zgodne z normami technologicznymi. Jak dokładnie wygląda Twoja praca? Na początku przygotowujesz urządzenia. Te można podzielić na podstawowe tj. reaktory chemiczne, krystalizatory, ekstratatory, suszarki czy prasy filtracyjne – oraz na różne aparatury pomocnicze czy odczynowe – piece, wagi, mieszalniki, pompy, zbiorniki, skrubery. Proces technologiczny jest bardziej skomplikowane i nie miejsce o nim teraz opowiadać. 

Aparatowy procesów chemicznych – praca z aparaturą

Gdy już upewnisz się, że wszystko działa bez zarzutu, wprowadzasz wymagane chemikalia do obiegu oraz ustawiasz parametry urządzeń zgodne ze wspomnianą instrukcją techniczna. W maszynach, którymi pracujesz następują skomplikowane procesy chemiczne – m.in. karbonizacja, sulfonowanie, nitrowanie czy chlorowanie. Współczesna technika działa automatycznie, od aparatowego wymaga nadzorowania i kontrolowania prawidłowości procesu. Gdy zauważasz nieprawidłowości, regulujesz parametry, modyfikujesz proces (w granicach instrukcji) oraz dokonujesz niezbędnych poprawek.

Aparatowy procesów chemicznych – spodziewane efekty

Substancje, które otrzymujesz służą celom produkcyjnym. Jakie mogą być to chemikalia? Dość często efektem pracy aparatowego są różnego rodzaju rozpuszczalniki, oleje, smoły, żywice mocznikowe, nawozy sztuczne czy amoniak. Uzyskane substancje transportujesz do dalszej obróbki.

Aparatowy procesów chemicznych – warunki pracy

Twoim miejscem pracy jest hala produkcyjna w zakładzie przemysłowym. Aparatura często jest rozbudowana i dalekosiężna, stąd czekają Cię częste podróże po całej hali. Niekiedy pracować będziesz na sporej wysokości albo w zmiennych warunkach atmosferycznych – część aparatury może znajdować się pod gołym niebem. Praca w sporej mierze stojąca, wymagająca skupienia i uwagi. Co prawda, w zakładzie stosowane są środki ochrony i zasady BHP. Niemniej nadal istnieje ryzyko narażenia się na kontakt z gorącą parą, żrącymi chemikaliami, ryzyko urazów, poparzeń, pracy w hałasie. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *