Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca asystenta EURES?

Kim jest asystent EURES? To pewien etap przejściowy, który musisz zaliczyć chcąc zdobyć stanowisko doradcy EURES. Okres ten trwa około 12 miesięcy i musisz go zaliczyć, aby awansować. Pracę tego typu dostać możesz w wojewódzkich i powiatowych urzędach pracy, Ochotniczych Hufcach Pracy oraz w akredytowanych agencjach pośrednictwa pracy. Szczebel asystenta do stanowiska doradcy jest wymagany ustawowo oraz jest wpisany w zasady organizacyjne systemu EURES.

Asystent EURES – czym się zajmujesz?

EURES to międzynarodowy system pośrednictwa pracy. Obejmuje kraje UE, ale także Lichtenstein, Szwarcajrię, Norwegię, Islandię. Czyli te kraje, które wchodzą w skład Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Wdrażanie systemu polega na zatrudnianiu lub angażowaniu pracowników publicznych służb zatrudnienia w objętych krajach. A także prywatne podmioty, tj. agencje pośrednictwa pracy o ile spełniają wymogi i otrzymały akredytację. Czym zajmujesz się na szczeblu asystenta? Twoim zadaniem jest obsługa klientów, zarówno osób szukających zatrudnienia jak i potencjalnych pracodawców. Uzupełniasz bazę ofert pracy, pomagasz znaleźć odpowiednie stanowisko dla klientów. Filtrujesz oferty pod względem kraju, tamtejszego stanu prawnego, wymogów na konkretne stanowiska (np. w ramach regulowanych zawodów) czy warunki bytowe i socjalne. Oprócz tego, jako asystent podejmujesz prace wspierające i pomocnicze wobec doradców. W dużych urzędach doradca EURES jest przełożonym zespołu asystentów.

Asystent EURES – wymagania na stanowisko

Wymagania na stanowisko asystenta są zbliżone do tych, które musi spełniać doradca – wszak o i on musiał przejść przez asysturę. Wymagana jest niekaralność, pełna zdolność do czynności prawnych, uprawniania i wykształcenie do pracy jako pośrednik pracy lub doradca zawodowy oraz wykazać minimum 12 miesięcy pracy w tej branży.

Asystent EURES – ile możesz zarobić?

Zarobki są analogiczne do tych, które zarabiasz w urzędzie pracy, hufcu pracy czy w prywatnych agencjach pośrednictwa. Z racji partycypacji w systemie EURES zyskujesz dostęp do lepszych narzędzi i szerszej bazy klientów. Zarabiasz jednak nieco mniej niż doradca, który otrzymuje dodatki unijne z racji swojego stanowiska. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *