Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca asystenta sędziego?

Choć zawód asystenta sędziego jest od jakiegoś czasu zderegulowany i znacznie łatwiej jest nim zostać, nadal nie jest to zajęcie proste i bezproblemowe. Wymaga od swojego przedstawiciela sporej wiedzy, dobrej organizacji pracy, znajomości procedur i szybkiego ich stosowania. Słowo asystent kojarzy się z czymś w rodzaju ucznia albo kogoś niedouczonego. Nic bardziej mylnego. Asystentami sędziego zostają wysokiej klasy specjaliści z zakresu prawa karnego albo cywilnego. Jest to też często szczebel, który musisz zaliczyć aby samemu w przyszłości zostać sędzią.

Asystent sędziego – obowiązki zawodowe

Czym zatem będziesz się zajmował? O tym mówi już samo rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z 2012 r. Twoimi głównymi zadaniami będzie sporządzanie tekstów uzasadnienia wyroków sędziego, podsumowywanie każdej sprawy, sporządzanie związanej z tym dokumentacji. Oprócz tego będziesz zbierał wyjaśnienia i stanowiska stron. Sędzia sądzi, ale papierologię wykonujesz Ty. Piszesz dla niego teksty postanowienia (oczywiście pod konkretną decyzję sędziego, Ty sam wyroków nie wydajesz). Do tego dokonujesz kontroli działań biegłych i wykonujesz inne czynności, które zleci Ci sędzia.

Asystent sędziego – ile zarabia?

Praca asystenta sędziego o tyle ma dla Ciebie sens, o ile jest odpowiednio wynagradzana. Pozyskaliśmy wiedzę na temat zarobków na tym stanowisku. Kwoty, które Ci podamy są bardzo uśrednione. Uwzględniają różne regiony kraju oraz szczeble administracyjne sądów powszechnych. Niemniej można powiedzieć, że przeciętnie w Polsce jako asystent sędziego zarobisz około 3112 zł netto. Ta kwota to mediana, a wynika z obliczeń, wedle których, połowa wszystkich asystentów sędziego zarabia w przedziale 2830 zł netto a 3472 zł netto.

Asystent sędziego – Gdzie zarabia się najwięcej?

To samo badanie, którym posiłkujemy się podając Ci kwoty zarobków asystenta sędziego, podaje, że najlepiej zarobisz w województwach mazowieckim, kujawsko – pomorskim oraz pomorskim. Jeśli chodzi o miasta to przoduje oczywiście Warszawa, ale nieźle jest też w sądach gdańskich i wrocławskich. Niestety nie mają tyle szczęścia asystenci sędziego na Lubelszczyźnie, Podlasiu i województwie opolskim. Tam  w tym zawodzie zarabia się najmniej w całym kraju.

Asystent sądowy – dalsza kariera prawnicza

Oczywiście nie musisz poprzestać na pracy asystenta sądowego do końca swojej zawodowej kariery. Możesz pójść dalej. Jeśli przepracujesz w ten sposób minimum cztery lata otwiera się przed Tobą nowa możliwość. Możesz przystąpić do zawodowych egzaminów korporacyjnych. Taki staż pracy asystenta sądowego uprawnia Cię do ominięcia aplikacji. A to sporo ułatwia.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *