Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca automatyka?

To, czym możesz zajmować się jako automatyk może być naprawdę różne i zależy głównie od profilu działalności firmy, która Cię zatrudnia. Na to z kolei wpływ ma gałąź przemysłu, w której przedsiębiorstwo się obraca – np. spożywcza albo chemiczna. W osobnym artykule opowiedzieliśmy Ci, zostać automatykiem i jakie potrzebne są do tego predyspozycje. Automatyk zatem jest połączeniem elektryka z odrobiną programisty i mechanika. Jak zatem będzie wyglądała Twoja praca?

Automatyk – praca w zespole i z klientami

Czy automatyk pracuje w pojedynkę? I tak i nie. Wiele rzeczy będziesz musiał wykonać sam – niewykluczone, że jako jedyny będziesz miał ku temu w przedsiębiorstwie kompetencje. By jednak efektywnie wykonywać swoje obowiązki, musisz współpracować ze sztabem innych, pokrewnych fachowców. W firmie towarzyszyć Ci mogą mechanicy, monterzy, tokarze, spawacze, frezerzy. Nie mówiąc o innych działach: księgowym, logistycznym lub pracowników magazynu. Niekiedy całe dnie spędzać będziesz w warsztatach lub zakładach produkcyjnych, a w innej firmie zajmować będziesz się naprawą skomplikowanych urządzeń. To wymaga sporej mobilności i kontaktu bezpośredniego z klientami. Ci bywają bardziej lub mniej wyrozumiali i uprzejmi.

Automatyk – układy sterowania i ich projekty

Urządzenia pozornie działające na prostej zasadzie, np. automatyczna krajalnica do materiału tapicerskiego, musi być odpowiednio zaprojektowana i zaprogramowana by działała w sposób prawidłowy. Tym właśnie się zajmujesz. Opracowywaniem układów sterowania. Sama wiedza na temat elektroniki, tego jak działają mikro połączenia i układy scalone to jedno. Taki projekt wymaga też spojrzenia logicznego i strategicznego. Musisz opracować systemy czujników wykrywających ruch lub światło. To wszystko sprzężone musi być z napędzającym całość silnikiem, a ten ze źródłem zasilania. Maszyna nie tylko musi skutecznie działać, ale też być bezpieczna dla użytkownika. O tym wszystkim pamiętać musisz podczas projektowania. A projekt sporządzony musi być w formie graficznego schematu – układ elektryczny, wymagane podzespoły i szafa sterownicza. Często wymaga się, by całość opatrzona była instrukcją obsługi.

Automatyk – budowa układów w maszynach

No, ale projektowanie to jedynie część Twojej pracy. Wymyślone w ten sposób automatyczne urządzenia muszą też przybrać fizyczną postać. Automatycy przyznają, że jeśli chcesz być w tym fachu dobry, nie zamykaj się w biurze projektowym. Na papierze wszystko potrafi działać, ale najważniejsza (i potencjalnie najbardziej lukratywna) jest praktyka w składaniu poszczególnych urządzeń. To moment, w którym weryfikują się schematy myślowe nieprzystające do nietypowych zastosowań podzespołów. Zwłaszcza jeśli projektujesz od podstaw na bardzo specyficzne zamówienie, nie na przemysłową, taśmową produkcję. Choć podłączenie i zsynchronizowanie ze sobą silników, czujników, siłowników, zaworów a wszystko łączone kablami i wężykami wydaje się być skomplikowane, ukończenie całości jest niezmiernie satysfakcjonujące. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *