Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca celnika? – Celnik i Służba Celno-Skarbowa

Od 1 marca 2017 r. jako celnik pracować możesz w Służbie Celno – Skarbowej. Instytucja ta też wtedy nazwę ze Służby Celnej. Jest to stosunkowo nowy organ ścigania przestępstw celno – skarbowych. Stanowi element państwa. Tym samym pracując tam, działasz na rzecz praworządności i bezpieczeństwa Polski. To służba i odpowiedzialność.

Celnik – Gdzie możesz pracować?

To zależy na jakie stanowisko w Służbie Celno – Skarbowej aplikujesz. Najwięcej etatów jest w placówkach na granicach państw i przejściach granicznych. Zwłaszcza pracownicy potrzebni będą na granicach z tymi krajami, które nie należą do Strefy Schengen. Oprócz tego Służba ma też swoje oddziały w głębi kraju. Pracować możesz w składach celnych albo na terenie wolnych obszarów celnych. Ważną cechą w tej pracy jest dyspozycyjność. Możesz w każdej chwili zostać przeniesiony do innego oddziału i musisz się temu podporządkować.

Celnik – Czym będziesz się zajmował?

Przede wszystkim kontrolą przestrzegania przepisów związanych z prawem celnym i przewozem towarów. Na granicy, na której występują kontrole, będziesz dokonywał odpraw podróżnych i towarów. Masz prawo kontrolować pojazdy pod kątem sprawdzenia, czy nie przewożą towarów w sposób nielegalny. Twoimi obowiązkiem będą wszystkie te czynności, które nadają towarom znaczenia celnego. A także ustalanie wysokości i pobieranie opłat celnych z tym związanych. Podobnie jak Twoim zadaniem będzie nadzór podatkowy, ustalanie wymiaru i pobieranie podatku akcyzowego. Oczywiście też kontrola dokumentacji z tym związanej. Nie inaczej z opłatą paliwową – tą również pobierają celnicy. Na granicy kontrolować będziesz też ruch i transport drogowy, współpracował z organami celnymi innych państw lub podmiotów międzynarodowych. Do tego przyjdzie Ci niekiedy kontrolować gry i zakłady wzajemne.

Celnik – zwalczanie przestępczości

Wymienione wyżej obowiązki zawodowe to regularna praca, która ma na celu obsługę osób przestrzegających prawa. Jednak jako celnik niekiedy możesz być przydzielony do zwalczania przestępczości. Jakie typy przestępstw i wykroczeń Ciebie interesują?

– skarbowe,

– związane z przywozem lub wywozem rzeczy,

– naruszających przepisy dotyczące ochrony dóbr kultury i własności intelektualnej,

– związane z wprowadzeniem i wyprowadzeniem z polskiego obszaru celnego towarów, które objęte są ograniczeniami lub zakazami takiej działalności. Przykładem niech będą szkodliwe odpady, materiały jądrowe i promieniotwórcze, szkodliwe chemikalia, środki odurzające i psychotropowe, broń i amunicja, materiały wybuchowe. Oraz objęte międzynarodową kontrolą technologie.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *