Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca cykliniarza?

Zanim opowiemy Ci, w jaki sposób pracuje cykliniarz, musisz wiedzieć, kto do takiej pracy się nadaje. Zdecydowanie to zajęcie dla osób zdrowych i sprawnych fizycznie. Sama cykliniarka jest ciężka i trudna w obsłudze. A przy tym wymaga niesamowitej precyzji i dokładności w stosowaniu. Nawet drobne błędy mogą skutkować uszkodzeniem parkietu. Choć praca jest ciężka fizycznie, nie wymaga szybkich i intensywnych ruchów, co może być obciążeniem dla Twojego układu krążenia i ruchu. Usuwanie plam, zabrudzeń czy ubytków wymaga dokładności, staranności i cierpliwości. A także uwagi – każdy parkiet jest inny i wymaga doboru odmiennych narzędzi i preparatów. Musisz się na tym po prostu znać.

Cykliniarz – proces cyklinowania

Samo cyklinowanie to główne zajęcie, którego będziesz się podejmował w pracy. Wykonuje się je po to, by odświeżyć stary parkiet albo wygładzić nowy i nałożyć warstwę ochronną. Najpierw musisz za pomocą cyklinarki zetrzeć wierzchnią powłokę drewna, która stanowi zanieczyszczenia – plamy, farby czy inne złogi. Do tego najlepiej wykorzystać gruby papier ścierny. Następnie odsłoniętą i oczyszczoną fakturę trzeba wykończyć preparatami ochronnymi. Proces prawdopodobnie trzeba będzie powtórzyć nawet trzy do pięć razy by uzyskany efekt zadowalał. Wiele zależy od rodzaju parkietu – jeśli jest klejony, nie musisz specjalnie przejmować się doborem narzędzi i użyć cyklinarki taśmowej. Nieco trudniej jeśli podłoga jest pływająca. Wtedy, by nie uszkodzić parkietu, użyć musisz małych, ręcznych cyklinarek. Do trudniej dostępnych miejsc, np. kąty między schodkami albo pod kaloryferem, użyjesz z kolei cyklinarki krawędziowej. Do cyklinowania stosować będziesz preparaty ochronne, które nie tylko wygładzają parkiet, ale i szczelnie wypełniają luki i rysy. Na końcu całość parkietu musisz przeszlifować, wypolerować, odpylić i zalakierować.

Cykliniarz – warunki pracy

Praca ma charakter usługowy. Odbywa się bezpośrednio u klienta lub na miejscu budowy. Przeważnie pracujesz w zamkniętych i małych pomieszczeniach. Godziny pracy też mogą być zmienne, zwłaszcza jeśli wykonujesz pojedyncze zlecenia i umawiasz się indywidualnie z klientem. Musisz zatem być wyposażony we własny (lub firmowy) sprzęt i być zmotoryzowany. Istnieją jeszcze pewne zagrożenia dla Twojego zdrowia. Cyklinarka działa bardzo głośno. Nie inaczej jest ze szlifierką. Oprócz tego lakiery, kleje i inne środki chemiczne, które stosujesz w pracy stanowią zagrożenie dla Twojego układu oddechowego oraz organów wewnętrznych – wątroba, płuca czy serce. Stąd istotne jest stosowanie odzieży ochronnej, maseczki i zasad BHP.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *