Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca felczera?

Przede wszystkim musisz zdać sobie sprawę, że będąc felczerem, nie jesteś lekarzem. Do tego potrzebne są studia medyczne oraz szereg praktyk, kursów i certyfikatów specjalizacyjnych (sprawdź cykl artykułów poświęconych zawodowi lekarza oraz jego poszczególnych specjalizacji). Twoje uprawnienia zawodowe są ograniczone w stosunku do lekarza, co ma swoje uzasadnienie tym, że podczas nauki w szkole felczerskiej nie zdobyłeś tak szerokiej wiedzy medycznej. Nadal jednak Twoja praca jest wartościowa i w znaczący sposób pomaga w leczeniu pacjentów. Zwłaszcza w sytuacjach nagłych i niecierpiących zwłoki. Czym dokładnie możesz się zajmować w pracy felczera?

Felczer – uprawnienia zawodowe

Uprawnienia zawodowe felczera enumeratywnie opisane są w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 2005 roku. Masz prawo realizować świadczenia medyczne wobec osób, które nagle doznały pogorszenia stanu zdrowia. Chodzi  przypadki ataków serca albo problemów z oddychaniem, zatruć, a także ofiar wypadków. Możesz przeprowadzać czynności medyczne, które nie wymagają obecności lekarza specjalisty. Masz prawo oceniać stan zdrowia pacjenta, stawiać wiążące dla pogotowia ratunkowego diagnozy oraz udzielać profesjonalnej pierwszej pomocy. To jednak nie koniec. Do pewnego stopnia masz prawo wytyczać kierunek leczenia oraz wypisywać niektóre leki. Możesz przeprowadzać resuscytację, wykonywać defibrylację ręczną oraz czynić wszystko, co ma utrzymać pacjenta przy życiu. Masz też prawo oficjalnie stwierdzić ewentualny zgon pacjenta.

Felczer – udział w procesie leczenia

Nie myśl jednak, że felczer to jedynie taki bardziej zaawansowany ratownik medyczny. Masz prawo pracować w placówkach służby zdrowia i pod okiem lekarza  specjalisty uczestniczyć w procesie leczenia. Za jego poleceniem możesz wykonywać pewne czynności medyczne – szczepić, podawać leki, a także badać pacjentów w przychodni medycyny pracy. Twoja praca wykorzystywana jest też w stanach zagrożenia epidemicznego. Masz prawo kształcić inne osoby w kwestie profilaktyki.

Felczer – gdzie możesz szukać zatrudnienia?

Jeszcze kilkanaście lat temu, gdy przeżywaliśmy większy deficyt lekarzy, felczerzy mieli wzięcie w szpitalach, na pogotowiu medycznym, a nawet prowadzili własne gabinety. Wymagania wobec lekarzy jednak zwiększyły się, toteż ewentualni pracodawcy w sektorze służby zdrowia rzadziej są chętni zatrudniać osoby o kompetencjach felczera. Takowe zatrudnienie najprędzej znajdziesz jako pomoc medyczna w prywatnych gabinetów specjalistów albo w ośrodkach zdrowia. Rzadziej w szpitalach. Wynagrodzenie w tej pracy porównywalne jest z tym, które otrzymują pielęgniarze i higienistki.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *