Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca fizyka?

Fizyka na studiach to dopiero początek. Daje Ci wiedzę, którą dotąd ustalili inni. Zarówno Ci słynni, których znamy z podręczników szkolnych, jak i zupełnie nieznani, wspominani jedynie w branżowych publikacjach. W jaki sposób fizyka może być formą zarabiania na życie? Przedstawimy Ci kilka propozycji.

Fizyk – praca naukowca

By mogły powstawać niesamowite wynalazki, najpierw musiała być teoria. Fizyka teoretyczna to, wbrew nazwie, niepowtarzanie znanych już tez, ale tworzenie nowych. Pracując w ten sposób przeprowadzasz eksperymenty oraz sprawdzasz w praktyce dotychczasowe ustalenia. Masz prawo obserwować, wyciągać wnioski, przeprowadzać coraz to nowe doświadczenia. A nawet poddawać w wątpliwość tezy innych naukowców. Istnieje zatem dość płynna granica pomiędzy fizyką teoretyczną i doświadczalną. Tego typu pracę otrzymać możesz w ośrodkach akademickich, naukowych, w instytucjach badawczych – także tych komercyjnych.

Fizyk – fizyka i technika

Mając teoretyczne podwaliny i bazując na ustaleniach fizyków doświadczalnych, możesz przekuć wiedzę w bardziej praktyczne zastosowania. Takie jak projektowanie i tworzenie urządzeń, budowli czy sprzętu medycznego. Wiele zależy oczywiście od Twojej specjalizacji, którą wybrałeś jeszcze podczas studiów. Fizyk kwantowy zajmować się będzie światem atomów, zjawiskami zachodzącymi między nimi oraz rozwijaniem podstawowych praw mechaniki. Pracując jako fizyk jądrowy, możesz pracować w sektorach energetycznych i zbrojeniowych. A jako fizyk medyczny – przy projektowaniu i produkcji urządzeń do badań medycznych – USG, mammografii czy tomografi. Fizyka praktyczna to także kosmologia, astronomia, tworzenie symulacji, nowe rozwiązania w kwestii telekomunikacji, optyki, elektroniki.

Fizyk – nauczyciel i wykładowca

Możesz też swoje wykształcenie fizyka potraktować jako zaczyn do zaszczepiania wiedzy naukowej nowym pokoleniom. Zarówno jako nauczyciel fizyki w szkole średniej czy wykładowca akademicki. Taka praca oczywiście ma inny charakter – bardziej odtwórczy i teoretyczny. Wymaga zajmowania się materią, która już została dawno odkryta, opisana i nie ma tu miejsca na nowatorskie rozwiązania. Niemniej stawia przed Tobą inne wyzwania – komunikatywnego i zrozumiałego przekazywania wiedzy, zaszczepienia pasji do fizyki i jej pochodnych. Oraz spoczywa na Tobie odpowiedzialność za kolejne roczniki, które wychowasz. W przypadku nauczyciela w szkole ważne jest uzyskanie uprawnień pedagogicznych. Możesz to załatwić jeszcze podczas studiów (wybierając specjalizację nauczycielską) lub kończąc kurs pedagogiczny. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *