Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca gemmologa?

Zdecydowanie praca gemmologa wymaga pasji. Nauka o kamieniach szlachetnych nie jest niczym łatwym, a możliwości zdobycia zawodu w Polsce wymagają poszukiwania dobrych kursów czy wyjazdu na studia. Musisz nie tylko interesować się kamieniami szlachetnymi, z zamiłowaniem o nich czytać i potrafić rozpoznawać po wyglądzie. To cała masa zagadnień chemicznych, fizycznych i biologicznych do opanowania. A także nauka praktyczna, która poddaje próbie Twoją cierpliwość, koncentrację, ostrość wzroku i spostrzegawczość. Praca na ogół odbywa się w profesjonalnej pracowni, gdzie niczym niepokojony oddajesz się drobiazgowej analizie kamieni szlachetnych.

Gemmolog – czym się zajmujesz?

Istnieje kilka aspektów pracy gemmologa. Pierwszym, jest wycena i ocena jakościowa kamieni szlachetnych. Rozmaitych. A także wyrobów z tychże kamieni i drogocennych kruszców – pierścionków, obrączek, bransoletek czy zegarków. Robisz to na podstawie szczegółowej diagnostyki przy użyciu specjalistycznych narzędzi. Zwracasz uwagę na masę kamienia szlachetnego, jego barwę, stopień czystości, zachowania proporcji i tego jak dobrze jakościowo został wykonany szlif. Wszystko to ma wpływ na cenę i wycenę kamienia. W efekcie każdy badany kamień możesz zakwalifikować jako naturalny, imitowany, wykonany w celu naśladownictwa lub uzyskany w sposób syntetyczny. Twoja wycena ma wiążące znaczenie dla obrotu gospodarczego w branży jubilerskiej czy dla lombardów. Możesz też sporządzać ekspertyzy dla sądu, prokuratury, firm produkujących biżuterię czy instytucji kultury. Twoje ekspertyzy mogą też dotyczyć przydatności kamieni do poszczególnych zastosowań.

Gemmolog – używane narzędzia

W swojej pracy opierasz się na wzroku i spostrzegawczości. Mając doświadczenie, wiele możesz stwierdzić, używając samej lupy. Do profesjonalnej i wiążącej oceny potrzebujesz jednak specjalistycznych narzędzi. Najlepiej jeśli w pracowni dostęp masz do kompletu z nich – polaryskopu, refraktometru kontaktowego, spektroskopu gemmologicznego, immersyjnego mikroskopu czy duotestera. Te przyrządy sprawiają, że możesz w niemal stuprocentowy sposób ocenić oszlifowanie kamieni. Od razu rozpoznajesz ich własności optyczne, dostrzegasz rodzaj pasm absorpcji w świetle dziennym, sprawdzasz na ile prawidłowo rzucają refleksy, przewodzą ciepło, mają wrostki czy inkluzję. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *