Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca geodety? Zobacz jak pracuje geodeta

 

Zapewne nie raz widziałeś geodetę podczas pracy. Bierze on ze sobą swój specjalistyczny sprzęt i dokonuje pomiarów. Czy chciałbyś wiedzieć, czemu właściwie to robi? Czym tak naprawdę zajmuje się geodeta i po co są te wszystkie pomiary? Czy praca geodety jest łatwa? 

Geodeta – Czym będziesz się zajmował?

Podstawowe obowiązki zawodowe, które czekają Cię w pracy geodety to pomiary i sporządzanie map. Pomiary mogą służyć celom budowlanym, inwestycyjnym lub ekologicznym. Mogą być wysokościowe albo służące rozgraniczaniu, dzieleniu i wydzielaniu działek. Następnie, na podstawie pomiarów, będziesz sporządzał mapy. Najczęściej do celów projektowych. Oprócz tego będziesz sporządzał dokumentację nieruchomości, także tą wykorzystywaną do celów prawnych. Niekiedy też przyjdzie Ci sporządzić wyrys z ewidencji gruntów. Stosuje się to do poprawnego wpisu w księdze wieczystej. Jako geodeta samorządowych będziesz sporo czasu spędzał nad dostosowaniem działki do celów inwestycyjnych. A także inwentaryzacyjnych. 

Geodeta – Warunki pracy

Najczęściej pracować będziesz albo na budowie albo w biurze. Wiele osób prywatnych korzysta z usług geodety na potrzeby budowy swojego domu lub garażu. W takim wypadku przychodzisz na wyznaczone miejsce, wytaczasz granice działek i mierzysz ewentualne nierówności. Niekiedy przyjdzie Ci pracować także na wysokości – gdy na przykład budowany jest wysoki wieżowiec. Przenosić będziesz wtedy punkty wysokościowe i sytuacyjne do każdej kondygnacji. Optymalnie jest zacząć około 7 rano, jednak warunki atmosferyczne niekiedy skracają Twój czas pracy danego dnia. Współpracować będziesz z innymi budowlańcami, architektami i kierownikami budów. W biurze zaś zajmiesz się sporządzaniem dokumentacji, tworzeniem modeli komputerowych i map na potrzeby inwestycji. Oprócz pracy w firmach prywatnych możesz też podjąć współpracę z samorządami na szczeblach powiatowym i gminnym.

Geodeta powiatowy 

W zależności od wielkości i potrzeb urzędu możesz być szeregowym członkiem działu geodezyjnego lub jego kierownikiem – geodetą powiatowym. Do Twoich zadań należeć będzie wtedy ewidencja gruntów, budynków, sieci uzbrojenia terenu oraz klasyfikacja gruntów od strony gleboznawczej. Obsługiwać będziesz powiatową bazę GESUT. Do tego na polecenie starosty lub wniosek stron będziesz udostępniał i tworzył opracowania kartograficzne i chronił znaki geodezyjne. Oprócz tego na Twojej głowie spoczywać będzie koordynacja tego, w jaki sposób umiejscawiane są sieci uzbrojenia, które zaprojektowałeś. 

Gminny geodeta z uprawnieniami

Większość zadań geodezyjnych wyczerpując kompetencje starostwa powiatowego. Może jednak zdarzyć się, że gmina wchodząca w skład powiatu będzie miała szczególną potrzebę przejęcia obowiązków geodety powiatowego i przekazać ją swojemu pracownikowi. W takiej sytuacji spada na Ciebie nadzór nad mapami terenów gminnych. Do tego przypada Ci uprawnienie wydawania decyzji administracyjnych popartych decyzją burmistrza lub wójta. Będziesz wydawał także oficjalne gminne oświadczenia dla osób prywatnych i firm. 

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *