Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca hartownika?

Twoim zadaniem na tym stanowisku pracy jest obróbka termiczna stopów metali. Najczęściej jest to stal. Obróbka może polegać nie tylko na podgrzewaniu czy topieniu, ale też i na schładzaniu. Takie rozgrzewanie, podtrzymywanie ogromnej temperatury, a następnie schładzanie sprawia, że stal się utwardza. W zaleznosci od rodzaju i wymiarów wyrobów ze stali, stosować będziesz nieco odmienne piece i narzędzia.

Hartownik – metody pracy

Stanowisko hartownika ma kilka pod funkcji. Razem stanowicie zespół, który docelowo zajmuje się wyrobem części stalowych. Jako hartownik elementów ciężkich zajmować będziesz się poprawianiem właściwości fizycznych dużych elementów hutniczych. Musisz zadbać o temperaturę poprzez dozowanie wody, powietrza i gazu. Jako hartownik narzędziowy zajmować będziesz się obróbką narzędzi przemysłowych. Masz do czynienia z mniejszymi elementami, które po rozgrzaniu szybko przenosisz do chłodzącego basenu. Ta praca przypomina nieco dawnego kowala. Możesz też pracować jako hartownik prętów, który w analogiczny sposób obrabia elementy konstrukcyjne i rusztowania. Odpowiedzialny jesteś za powierzony Ci sprzęt, doglądanie jego stanu technicznego oraz przestrzeganie instrukcji technologicznej.

Hartownik – warunki pracy

Miejscem, w którym pracujesz jest hala produkcyjna. Tam, gdzie składowane są wyroby i półwyroby może być otwarta przestrzeń, ale samo działanie hartownicze odbywa się w pomieszczeniu zamkniętym. Coraz częściej stosuje się nowoczesne rozwiązanie, jakim jest hartownia indukcyjna – w ten sposób możesz przebywać w odizolowanym i względnie komfortowym pomieszczeniu sterującym. Mimo wszystko praca hartownika wiąże się z szeregiem niedogodności – towarzyszące Ci ogromne ciepło, hałas, niekiedy brak świeżego powietrza i kontakt z substancjami chemicznym i łatwopalnymi. To wszystko sprawia, że praca ta staje się jeszcze trudniejsza. Organizacja pracy zależy od konkretnego przedsiębiorstwa produkcyjnego. W jednym w zupełności wystarczy system jednozmianowym, w innym potrzeba nawet drugiej i trzeciej nocnej zmiany by wyrobić z produkcją. Do tego pracować możesz nawet w weekendy. Przeważnie około 6 – 9 godzin w ciągu doby.

Hartownik – zagrożenie zawodowe

W pracy też narażony jesteś na szereg zagrożeń dla Twojego zdrowia. Przydarzyć mogą Ci się urazy w przypadku upuszczenia ciężkich części metalowych. W hali produkcyjnej może dojść do poparzenia, narażenia układu oddechowego na zbyt duże stężenie tlenku węgla, cyjanku sodu, amoniaku czy wodoru. Na zdrowie niekorzystnie wpływa hałas i wszechobecne pole elektromagnetyczne emitowane przez piece indukcyjne. Kontakt z chemikaliami – akroleina, tlenki węgla czy azotu, ołów czy sprzężone gazy mogą powodować uszkodzenia skóry i oczu. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *