Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca hutnika? Czym zajmuje się hutnik? Praca w hucie

Początek zatrudnienia w hucie to najpierw trzymiesięczne specjalistyczne szkolenie. Podczas niego poznasz dokładnie strukturę organizacyjną huty, wewnętrzne przepisy, nauczysz się obsługi maszyn oraz oswoisz się z zawodem. Musisz też zaopatrzyć się w specjalny strój. Nie sposób jest pracować bezpiecznie w takich warunkach bez kombinezonu, maski, rękawic oraz butów. Wszystko po to, abyś mógł mieć w miarę bezpieczny kontakt z ogromnymi temperaturami, ciekłym metalem oraz buchającym żarem.  

Hutnik – czym będziesz się zajmował?

Praca w hutnictwie ma na celu wytapianie metalu z rud lub ze złomu. Następnie przeprowadzana jest ich termiczna obróbka. Stąd powstają półprodukty lub całkiem gotowe elementy. Podobnie dzieje się ze szkłem. Odpowiednio dobrane związki chemiczne są przetapiane w szklaną masę. Z niej powstają wyroby o charakterze gospodarczym albo artystycznym. Technologia pracy w hutnictwie oparta jest na prawidłach metalurgii. Dziedziny nauki, która kompleksowo traktuje o przetapianiu i przetwarzaniu metali w celach przemysłowych i wytwórczych. 

Hutnik – obowiązki zawodowe

Za pomocą specjalistycznych narzędzi Twoim zadaniem będzie wydmuchiwanie masy szklanej lub metalowej, a następnie jej formowanie. Nie jesteś jedynie zwykłym pracownikiem fizycznym. Na Twojej głowie spoczywa zaplanowanie i organizacja pracy, procesu produkcyjnego. Na swoim stanowisku masz sporą autonomię i samodzielność. Dobierasz odpowiednie narzędzia, a jeśli takie masz stanowisko w hucie – także kontrolujesz i nadzorujesz przebieg produkcji. Fizyczne wyrobnictwo to jedno, ale normy prawne wymagają także na bieżąco sporządzania dokumentacji technicznej. Tam opiszesz procesy metalurgiczne i metodologię obróbki plastycznej. Pracować będziesz w zespole, w którym niekiedy występuje ścisły podział obowiązków. A niekiedy każdy musi potrafić drugiego zastąpić w ramach pojedynczego projektu. 

Hutnik – warunki pracy

Większość czasu spędzisz w hucie na hali produkcyjnej, w pobliżu rozżarzonego pieca oraz specjalistycznych maszyn to przeróbki metalu lub szkła. To miejsce o wysokiej temperaturze powietrza, oscylującej w okolicach 40 stopni. Panuje tam spory hałas a w powietrzu unoszą się pyły i zanieczyszczenia. Estetyka tego wnętrza nie jest jego najmocniejszą stroną. Podobnie jak wygoda – często przechodzić będziesz musiał w wąskich przejściach między niebezpiecznymi maszynami. Kwestie planowania i sporządzania dokumentacji technicznej odbywać będziesz w przeznaczonym do tego biurze. Stąd praca hutnika ma dwa oblicza. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *