Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca infobrokera?

Twoim głównym zadaniem będzie – najkrócej mówiąc – wyszukiwanie i analiza informacji. Najczęściej źródłem tych informacji będzie oczywiście Internet. Zawiera się w nim naprawdę wiele wiedzy o świecie, aktualnych informacji, życiorysów, danych firm, osób, patentów, archiwalne artykuły, utwory, dzieła sztuki. Wymienianie tego mogłoby trwać długo. Oprócz tego jako infobroker zaglądać przyjdzie Ci do książek, robienie wywiadów środowiskowych, kontaktowanie się z osobami, które mogą stanowić źródło informacji. Pracodawca w mniejszym stopniu jest zainteresowany, w jaki sposób zdobędziesz informacje – o ile oczywiście nie łamiesz prawa. Bardziej interesować będą go efekty oraz to, jaki pożytek można poczynić ze zdobytej przez Ciebie wiedzy. To, jakie informacje będziesz pozyskiwał i do jakich celów, zależy od miejsca zatrudnienia i charakteru działalności Twojego pracodawcy lub zleceniodawcy.

Infobroker – Wyszukiwanie informacji

Nie zawsze proces pozyskiwania informacji jest łatwy i prosty. Bywa, że wyszukiwarka internetowa to za mało. Nie zechce ona wyrzucić wyniku, którego poszukujesz. Dlatego tak istotne jest to, aby korzystać z niej w sposób umiejętny. Zwyczajowe wpisywanie haseł często jest skuteczne, lecz obarczone jest sporą dozą dowolności i ogólności. Znacznie lepsze efekty uzyskasz, jeśli stosować będziesz internetową interpunkcję (cudzysłów, znaki plus i minus albo wyszukiwanie w konkretnej witrynie „site:”). Dobrze przygotowany infobroker posiada taką wiedzę. A do tego korzysta z baz danych, do których zwykły użytkownik często nie ma dostępu. Mówimy tu o płatnych serwisach, których subskrypcję opłaca pracodawca. Albo o zamkniętych forach, serwisach lub grupach społecznościowych, w których dzielisz się informacjami z kolegami z firmy lub po fachu. W bardziej zaawansowanych, dyskretnych i trudnych sprawach możesz korzystać z dobrodziejstw narzędzi do przekierowywania połączeń. VPN czy darknet – to niebezpieczne, ale nie wprost nielegalne metody do zdobywania cennych i rzadkich informacji.

Infobroker – sieć kontaktów

Sporym źródłem wiedzy są oczywiście inni ludzie. Musisz zatem wykazać się podobnymi umiejętnościami co detektywi, którzy przekonują innych do udzielania im informacji. W czasie studiów lub w swojej pracy, w niekiedy bardzo nietypowych miejscach sieci, poznasz ludzi, którzy skłonni będą informacją handlować albo się nią dzielić. To wymaga od Ciebie umiejętnego poruszania się wśród różnych internetowych środowisk. Istotna jest znajomość netykiety, specyficznych obyczajów w danej grupie dyskusyjnej oraz stosowanie żargonu.

Infobroker – Analiza informacji

Zebrane informacje trzeba jeszcze skatalogować i zanalizować. Niekiedy nadmiar danych może zatrzeć meritum. Zatem kolejnym etapem Twojej pracy będzie swego rodzaju oddzielanie ziarna od plew. To wymaga skupienia i dokładnej wiedzy tego, co chce się uzyskać.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *