Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca inżyniera IOT?

Czym jest internet rzeczy (IOT – internet of things)? To technologia, która umożliwia podłączenie do sieci przedmiotów codziennego użytku, które do niedawna były nie tylko analogowe, ale zupełnie pozbawione elementów elektronicznych. A którym dzięki tej technologii można było nadać nowe funkcjonalności. To, że w internet mamy w telefonach komórkowych, telewizorach czy nawet zegarkach, nikogo już nie dziwi. Ale ostatnia dekada pokazała, że mikrokomputery z własnym systemem operacyjnym i dostępem do sieci mogą być też w mikrofalówkach, szczoteczkach do zębów, golarkach elektrycznych, czajnikach, zmywarkach i pralkach. Mobilnie sterować można systemem oświetlenia i ogrzewania, a nawet zabezpieczać dom przed włamaniem. Poszczególne sprzęty są łatwo programowalne, odgadują potrzeby domowników i ułatwiają życie poprzez wyręczanie z niektórych czynności – przykładowo inteligentny czajnik, który zaparza kawę tuż po naszym obudzeniu. Takie technologie stosowane są nie tylko w domu, ale też w służbie zdrowia, rolnictwie, obronności, komunikacji publicznej, budownictwie czy usługach. To wszystko realizuje ideę smart city.

Inżynier IOT – jaka w tym Twoja rola?

Twoim zadaniem jest projektowanie, wdrażanie i administrowanie takich rozwiązań w urządzeniach swoich pracodawców lub klientów. Chodzi nie tylko o techniczną implementację ich bezpośrednio w urządzeniach, ale też projektowanie funkcji, testowanie ich oraz wdrażaniu metod aktualizacji za pomocą Internetu. Branże i rodzaje klientów, którzy korzystają z takich rozwiązań jest coraz więcej.

Inżynier IOT – obowiązki w pracy

Moment tworzenia i projektowania nowych rozwiązań ma miejsce głównie w okresie wypuszczania nowego projektu na rynek. Na co dzień Twoja praca polega na aktualizowaniu architektury – zarówno na poziomie urządzenia klienta jak i serwerowni i chmury. Aktualizujesz również dokumentację techniczną z tym związaną. Administrowanie rozwiązaniami IOT wymaga ciągłej komunikacji z pozostałymi specjalistami – projektantami danej funkcji, programistami czy sprzętowcami. Każdego rozwiązanie musi być solidnie sprawdzone. Jednym z punktów w pracy jest planowanie testów kodu i działania funkcji – tzw. code review.

Inżynier IOT – warunki pracy

W zależności od organizacji firmy, może ona odbywać się w charakterze biurowym lub zdalnym. Niektóre elementy projektowe możesz wykonywać zupełnie sam, inne muszą być skonsultowane i przetestowane w zespole. Na ogół pracujesz w regularnych godzinach, choć możesz wybrać bardziej elastyczny format, zwłaszcza jeśli pracujesz na samozatrudnieniu. Rozliczany jesteś z wyników i terminów, a nie ilości „nabitych” godzin. Praca wiąże się z długim wpatrywaniem się w ekran komputera, pozycją siedzącą, wysiłkiem umysłowym i stresem. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *