Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca jak matematyk?

Jak zostać matematykiem, czego uczą studia i jakie możesz wybrać specjalizacje. O tym wszystkim piszemy w osobnej publikacji. Tym razem opowiemy Ci o możliwościach podjęcia zatrudnienia w tym niezwykłym, wymagającym, ale i fascynującym zawodzie. Gdzie może pracować matematyk?

Matematyk – nauczyciel matematyki w szkole

Wiele osób, zapytanych „co można robić po matematyce?” pierwsze, co wymienia to praca pedagoga. Rzeczywiście, specjalizacja nauczycielska jest jedną z częściej wybieranych na studiach matematycznych. Jeśli na nią się zdecydujesz, ukończysz przy okazji kurs pedagogiczny, odbędziesz szereg praktyk. To umożliwi Ci pracę w szkołach podstawowych, średnich zarówno publicznych jak i prywatnych. W szkołach specjalnych z kolei uczyć możesz o ile wyrobisz sobie dodatkowe uprawnienia – pedagoga specjalnego, oligofrenopedagoga itp.

Matematyk – świat finansów i bankowość

Jakkolwiek praca nauczyciela jest ważna i godna szacunku, nie jest to jedyne droga zawodowa, którą możesz pójść po studiach matematycznych. Równie ciekawy i wymagający potrafi być etat w banku lub w instytucjach finansowych. Stanowisk jest wiele – analityk, doradca, księgowy czy fakturzysta. Zajmować możesz się szacowaniem ryzyka inwestycyjnego, rozliczeniami przychodów i rozchodów, analizą rynku (przydadzą się studia podyplomowe z ekonomii lub handlu) czy analizą dużych danych. Niezależnie od stanowiska, pracodawcy wymagać będą od Ciebie zdolności łączenia faktów, doszukiwania się pozornie nieistniejących zależności przyczynowo – skutkowych oraz tworzenia skomplikowanych modeli. Dobrą specjalizacją na studiach, przygotowującą do takiej pracy jest matematyka finansowa.

Matematyk – statystyka, urzędy, praca naukowa

Umiejętności i wiedza matematyczna są niezbędne w pracy statystyka. Gromadzenie danych liczbowych, ich przetwarzanie i organizacja oraz dokonywanie miarodajnych obliczeń przy jednoczesnym tworzeniu wizualizacji – tego typu zajęcia możesz wykonywać nie tylko w Urzędzie Statystycznym. Dobry matematyk przyda się w ministerstwie, urzędach związanych z polityką gospodarczą, administracją skarbową czy samorządową. Matematyków potrzebują także firmy badawcze i analityczne, niekoniecznie związane z finansami. Oprócz tego możesz pójść w bardziej teoretyczny i naukowy rodzaj działalności. Praca na uczelni, rozwój kariery naukowej, zdobywanie kolejnych tytułów, wykłady, seminaria. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *