Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca jako facylitator?

Pełniąc funkcję falicytatora w zespole lub przedsiębiorstwie będziesz uczestniczył w grupowych spotkaniach. Na przykład tych operacyjnych lub zarządczych, które mają na celu wypracować grafik w danym miesiącu, podział obowiązków. Albo rozwiązać sporną kwestię. Twoim zdaniem nie jest aktywne uczestnictwo w posiedzeniu. Nie podsuwasz też gotowych rozwiązań, ani nie jesteś rozliczany za osiągnięte przez zespół rezultaty. Monitorujesz sytuację, obserwujesz i pomagasz. W czym i czemu ma służyć Twoja rola?

Facylitator – dobry duch zespołu

Twoją rolą jest przede wszystkim umacnianie grupy. Choć nie podajesz gotowych rozwiązań, pomagasz na ścieżce do ich dojścia. Poprzez pokazywanie pozytywnych cech poszczególnych członków zespołu, wykazywanie metod służących lepszej wydajności. Nie musisz być specjalistą dotyczącą materii dyskusji. Lecz jedynie dbasz o prawidłowy przebieg procesu ustaleń. Charakteryzujesz i wdrażasz metodologię, wedle której grupa działa. Choć, gdy dochodzi do konfliktu, masz prawo interweniować. Jesteś w zespole właśnie tym człowiekiem, którym ma na celu wszystkie napięcia łagodzić lub niwelować.

Facylitator – predyspozycje zawodowe

By dobrze wykonywać swoją funkcję w zespole, musisz przejawiać szereg cech zawodowych, które znacząco pomagają w pracy. Dobrze, jeśli jesteś osobą z natury pogodną, pozytywnie nastawioną do rzeczywistości. Przydadzą się cechy i warsztat mediatora. To między innymi umiejętność słuchania i rozumienia czyichś racji. Istotna jest umiejętność przeprowadzania procesu facylitacji – dobry fachowiec najpierw stawia poglądy innych. Twoje osobiste przekonania w procesie nadzorowania prawidłowego przebiegu mediacji czy spotkań firmowych nie są istotne.

Facylitator – proces facylitacji

Na początku musisz dokonać warsztatowych przygotowań. Są one globalne dla całej Twojej pracy w danym środowisku. Analizujesz sytuację firmy – jej potrzebny, strukturę oraz oczekiwania jej potencjalnych klientów. Robisz to poprzez ankiety, rozmowy bezpośrednie z pracownikami. Następnie poprowadzisz serię spotkań i szkoleń facylitacyjnych. W ten sposób wdrożysz pracowników w prawidła wydajnej i kierującej ku konstruktywnym wnioskom naradzie lub dyskusji. Następnie obserwować będziesz, w jaki sposób te metody są wykorzystywane w praktyce. To także moment na ewentualne korekty lub zmiany kładzenia nacisku.

Facylitator – metody pracy

W jaki dokładnie sposób realizujesz swoją funkcję facylitacyjną w zespole? Przede wszystkim poprzez inicjatywę i obserwację. Znając cel i procesy działania jesteś w stanie poprowadzić grupę. Dostrzegasz podobieństwa lub różnice pomiędzy przyjętymi rozwiązaniami i poprzednimi działaniami. Zadajesz pytania, usiłujesz przewidywać. W aktywny sposób obserwujesz pracy zespołu. Jesteś otwarty na argumenty i przyjmujesz punkt myślenia członków zespołu by lepiej uwzględnić ich potrzeby. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *