Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca kierownika ds. sprawozdawczości finansowej?

Tego typu stanowisko pracy organizowane jest w dużych bankach, firmach handlowych, usługowych i finansowych. Przeważnie kierownik ds. sprawozdawczości finansowej jest podległym dyrektora finansowego, który szefuje całemu działowi odpowiedzialnemu za wydatkowanie działalności firmy oraz jej księgowość, kadry i inwestycje. Jako kierownik, zarządzasz zespołem osób. Razem odpowiadacie przed dyrektorem finansowym za cykliczne, rzetelne, kompleksowe i terminowe zeznania finansowe. Mogą one obejmować całość przebiegu kapitału w przedsiębiorstwie albo tylko pewne jego wycinki. Twoim zadaniem jest koordynacja prac zespołu. Dopilnowanie terminowości sporządzania raportów finansowych, ich zakresu, formy prawnej oraz uwzględnienia wymaganych przez dyrektora finansowego punktów. Na Twojej głowie może też być opracowywanie i wdrażanie norm i procedur wewnętrznych mających na celu zautomatyzowanie sprawozdawczości finansowej.

Kierownik ds. sprawozdawczości finansowej – wymagania na stanowisko

Zdecydowanie wskazane jest posiadanie wyższego wykształcenia kierunkowego. Na ogół pracodawcy wspominają o finansach i rachunkowości, prawie, administracji, ekonomii lub kierunkach pochodnych. Istotna jest znajomość podstaw prawa rachunkowego, także tego międzynarodowego o ile finanse firmy mają w tym zastosowanie. Pracodawcy zwracają uwagę na posiadane doświadczenie, umiejętności numeryczne, skrupulatność, terminowość i lojalność. Z racji tego, że jest to stanowisko kierownicze, wskazane są też pewne cechy charakteru – umiejętność pracy z zespołem, nadzorowania prac tego zespołu, zdolności analityczne i swego rodzaju charyzma. W tej pracy istotne jest też śledzenie zmian prawnych, w tym przykładowo aktualizacja druków urzędowej dokumentacji, a także znajomość otoczenia rynkowego w branży, w której działa firma.

Kierownik ds. sprawozdawczości finansowej – zatrudnienie i zarobki

Stanowisko kierownika ds. sprawozdawczości finansowej możesz otrzymać w bankach, firmach finansowych, handlowych i usługowych. Niekiedy także w dużych sklepach internetowych czy w sieci hurtowni. Charakterystyczną cechą takich przedsiębiorstw jest wielki dział, któremu przewodniczy dyrektor finansowy. Często na to stanowisko dochodzi się w drodze awansu, choć posiadając doświadczenie w finansach – śledź oferty. Praca ma głównie charakter umysłowy i biurowy. A ile możesz zarobić? W zależności od wielkości firmy, poziomu Twoich kompetencji i zakresu obowiązków od 5000 do 12 000 zł brutto.

 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *