Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca kierownika zmiany?

Wiele firm pracuje zmianowo. Jest tak w produkcji, w handlu, gastronomii czy usługach. System zmianowy obowiązuje też w niejednym urzędzie, w kinach, firmach transportowych, placówkach służby zdrowia. Wynika to z tego, że firma musi działać dłużej niż osiem pracowniczych godzin. Stąd pracownicy dzielą się na zespoły, które pracują na zmiany. Podczas każdej musi być jasno określony grafik oraz podział obowiązków. Zwłaszcza jeśli pracownicy pracują o różnych, a nie regularnych porach. Każdorazowo wymaga to nadzoru. Ustalania harmonogramu prac, podziału obowiązków, weryfikacji poprawnego ich wykonywania. Tym właśnie zajmuje się kierownik zmiany. Powołany do każdej ze zmian członek zespołu, którego zadaniem jest decydowanie w kwestii podziału prac, organizowanie jej w ramach określonej zmiany, pilnowanie przestrzegania przepisów, zasad BHP oraz wewnętrznych regulacji firmy.

Kierownik zmiany – warunki pracy

To, jak dokładnie wyglądają obowiązki kierownika zmiany zależy od danej firmy i wewnętrznej organizacji. Na ogół dzień pracy wygląda podobnie jak każdego innego szeregowego pracownika. Musi obsługiwać klientów, układać towary, produkować, wykonywać określone usługi. Oprócz tego dochodzą mu wspomniane obowiązki organizacyjne i administracyjne. Wiążę się to też z większą odpowiedzialnością. Kierownik zmiany to pierwsza osoba, którą szef będzie winił, gdy coś pójdzie nie tak.

Kierownik zmiany – wymagania na stanowisko

Tego typu stanowisko organizowane jest w wielu miejscach. Najczęściej kierownik zmiany to jeden z szeregowych pracowników, którego szef powołał na stałe lub doraźnie do organizacji pracy zespołu na danej zmianie. Pracodawcy przeważnie na tę funkcję wybierają osoby doświadczone, które przepracowały przynajmniej kilka lat w danym miejscu. Wiedzą, jak firma działa i jakie są optymalne rozwiązania w kwestii kadr i doboru środków, aby zmiana przebiegła pomyślnie. Kwestia kompetencji zawodowych i wykształcenia jest ściśle zależna od charakteru działalności firmy. Kierownik zmiany musi być w tym względzie nienagannie przygotowany, a do tego wykazywać się komunikatywnością, dokładnością, sumiennością, umiejętnościami zarządzania i dogadywania się z zespołem. W niektórych firmach atutem będzie wykształcenie lub kursy z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi, spedycji czy logistyki. Nie bez znaczenia jest też po prostu zaufanie pracodawcy.

Kierownik zmiany – zarobki

Ile można zarobić na tej funkcji? To zależy. Są pracodawcy, którzy w ogóle nie przewidują żadnej dodatkowej gotówki dla kierownika zmiany. W innych to nie przejdzie – dodatki funkcyjne mogą wynikać wprost z regulaminu lub ustaleń z działającym w przedsiębiorstwie związkiem zawodowym. Pensja kierownika zmiany zatem składa się z części zasadniczej, która otrzymuje za swoją regularną pracę oraz dodatku kierowniczego. Ten wynosić może od 500 do 2500 zł. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *