Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca konserwator zabytków?

W zawodzie konserwatora zabytków możesz specjalizować się w kilku rodzajach dzieł sztuki, które będziesz restaurował. Jeszcze podczas studiów możesz wybrać, czy pójdziesz bardziej w stronę architektury i budowli, rzeźby kamiennej i jedynie elementów architektonicznych, restauracji dzieł papierowych i ze skóry, a może Twoją pasją jest odnawianie malarstwa i rzeźby polichromowanej. W zależności od tego, nieco odmienne czekają Cię obowiązki zawodowe w pracy, choć wiele z nich będzie podobnych do siebie u każdego specjalisty.

Konserwator zabytków – obowiązki zawodowe

Za przykład weźmy specjalistę od renowacji architektury. Twoim zadaniem będzie  odtworzenie brakujących elementów zabytkowych budowli. To niekiedy polegać będzie na umiejętnościach i pracy zwyczajowego budowlańca. Choć oczywiście używać współczesnych narzędzi budowlanych – tych ręcznych, pomiarowych, kamieniarskich, znaczników czy narzędzi elektrycznych – ważne, aby efekt końcowy możliwie najwierniej przypominał ten znany z oryginału. Istotne będzie też stosowanie podobnych, o ile to jeszcze możliwe, materiałów budowlanych, jakie stosowano przed laty lub przed wiekami. Twoja praca dotyczyć może odbudowy całościowej lub większościowej zniszczonego budynku albo jedynie pewnych uszkodzonych przez ząb czasu detali architektonicznych, które mają szczególne znaczenie artystyczne i historyczne.

Konserwator zabytków – organizacja pracy

W przypadku każdej renowacji dzieł sztuki, nie tylko tych budowlanych, najpierw należy sporządzić spis uszkodzeń, ich rodzaj i ewentualną metodologię naprawy. Następnie samo dzieło lub obszar, w którym się znajduje musi być odpowiednio zabezpieczony – zakładanie kotwiczeń, siatek ochronnych albo stosowanie ochronnej prasy w przypadku literatury. Obiekt musi być umyty za pomocą specjalnych środków i poddany odgrzybieniu, dezynfekcji i pokryty żywicami, impregnatami, powłokami malarskimi – w zależności od potrzeb danego zabytku. Do usuwania ubytków użyjesz rozmaite kleje, żywice, zaprawy albo zabezpieczające tynki. Od zwyczajowego budowlańca odróżnia Cię wiedza historyczna i dbałość o zgodność detali z pierwowzorem. Wszystkie czynności, które podejmujesz muszą uwzględniać sporządzony wcześniej harmonogram i plan prac. A także przepisy BHP – kontakt z chemikaliami lub praca na wysokościach niosą ze sobą zagrożenia zawodowe.

Konserwator zabytków – warunki pracy

Praca najczęściej odbywa się w bezpośrednim kontakcie z dziełem sztuki. Jeśli jest to budowla to po prostu w jej obrębie lub wnętrzu. Renowacja przedmiotów artystycznych lub ruchomych dzieł sztuki może odbywać się w warsztacie, lub nawet w gmachu muzeum. Przeważnie stanowić będziesz część zespołu, w którego skład wchodzą także renowatorzy z mniejszymi uprawnieniami, specjaliści od architektury jako takiej, historycy, chemicy i inni doradcy. To, ile uda Ci się wykonać pracy danego dnia zależy często od warunków atmosferycznych lub pory roku. Przeważnie pracujesz w systemie zmianowym, przez ustawowe osiem godzin w ciągu dnia.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *